Jeżówki już dostępne! Kupuj duże i dorodne sadzonki z dostawą do domu. Wybieraj spośród wielu odmian. Zobacz aktualną ofertę. 
Aktualny termin realizacji zamówień wynosi do 3 dni roboczych

Cebulowe

Rośliny cebulowe

Rośliny cebulowe tworzą zarówno cebule, jak i kłącza, które są prawdziwymi magazynami składników pokarmowych. Cieszą się one dużą popularnością. Wiele z nich zimuje bez problemów w gruncie. Sadzimy je wtedy od połowy lata, aż do jesieni włącznie. Zakwitają wówczas od wczesnej wiosny w zależności od gatunku. Niektóre rośliny cebulowe niestety w naszym klimacie nie zimują w gruncie, w związku z czym wymagają wykopania w okresie jesiennym. Należą do nich uprawiane i bardzo popularne w Polsce mieczyki, dalie, krokosmie czy pacioreczniki. Przechowuje się je wtedy w pomieszczeniach w temperaturze dodatniej. Na wiosnę (z reguły na przełomie kwietnia i maja) wysadza się je do gruntu. Prawie wszystkie rośliny cebulowe nadają się do sadzenia w pojemnikach. Możemy ustawiać je na balkonach lub tarasach, gdzie cieszą oko aż do końca okresu kwitnienia. W momencie gdy liście zaczynają zasychać, pojemniki przenosimy na zaplecze. Kiedy liście już kompletnie zaschną, kończymy podlewanie. Przed zimą pojemniki przenosimy do pomieszczenia, gdzie panuje temperatura dodatnia np. garaż czy pomieszczenie gospodarcze. Cebul, kłączy czy bulw nie wyjmujemy z pojemników. Na wiosnę wynosimy pojemniki na zewnątrz i zaczynamy delikatnie podlewać bryłę korzeniową. Metoda pojemnikowa służy również do podpędzania roślin. Tylko nieliczni posiadają szklarnie lecz można to robić również w warunkach domowych np. na werandzie lub parapecie. Zaletami wcześniejszego budzenia roślin ze snu zimowego jest to że:

1) wysadzamy na miejsce docelowe już spore, kwitnące rośliny, które od razu są ozdobą rabat czy pojemników
2) przyspieszamy termin zakwitania roślin
3) przedłużamy niektórym roślinom okres kwitnienia gdyż np. dalie, begonie czy canny kwitną aż do mrozów
4) przedłużamy okres wegetacji, przez co uzyskujemy dorodne rośliny, które będą większe, silniejsze również w następnym roku.

Na werandzie możemy sadzić cebule już w lutym, na parapecie okiennym lepiej poczekać do połowy marca i po wypuszczeniu liści nawozić co kila dni i obracać, aby roślina prosto rosła. W maju rośliny hartujemy i albo wysadzamy do gruntu albo zostawiamy w pojemnikach. W naszej wiosennej ofercie oprócz wymienionych begonii, dalii, kann, krokusów oferujemy również inne, mniej popularne, rzadziej uprawiane, a szalenie ciekawe i piękne rośliny pochodzące z cieplejszego klimatu. Jeśli od dawien dawna radzimy sobie z uprawę dalii czy mieczyków, nic nie stoi na przeszkodzie aby posadzić cebule roślin, które są tak piękne że zadziwiają nas i naszych znajomych. Z pewnością będzie o czym rozmawiać przy kawie czy grillu. Niektóre z tych roślin cebulowych nie tylko mają urzekające kwiaty, lecz również fantastycznie pachną.