Jeżówki już dostępne! Kupuj duże i dorodne sadzonki z dostawą do domu. Wybieraj spośród wielu odmian. Zobacz aktualną ofertę. 
Aktualny termin realizacji zamówień wynosi do 3 dni roboczych

Miskanty

Wyświetlono: 1 – 18 z 25 wyników

Miskanty – trawy ozdobne łatwe w uprawie, chętnie wybierane do ogrodów

Trawy ozdobne zyskują coraz większą popularność wśród miłośników modnych i oryginalnych ogrodów. Imponują zwiewnym i delikatnym pokrojem, niesamowitymi barwami podczas kwitnienia. Doskonale komponują się z innymi roślinami ogrodowymi o różnych rozmiarach, tworząc przepiękne kompozycje. Jedną z najciekawszych traw ozdobnych jest miskant chiński, zwany także trawą słoniową, należącą do rodziny wiechlinowatych. Jego nazwa wywodzi się z połączenia dwóch słów greckich „mischos” oznaczającego łodygę i „antchos”, czyli kwiaty. Miskanty występują w wielu odmianach – różniących się pokrojem, barwą i wysokością. Ich różnorodność pozwala na tworzenie ciekawych aranżacji, które nadają ogrodom lekkość, harmonię i szczyptę tajemniczości.

Stanowisko, podlewanie i nawożenie przy uprawie miskantów chińskich

Miskant to roślina łatwa w uprawie. By zapewnić jej odpowiednie warunki, przekładające się na szybki wzrost, obfite kwitnienie i ładne wybarwienie, warto wybrać stanowisko słoneczne lub półcień. Preferują one żyzną i przepuszczalną glebę, dlatego przy sadzeniu trzeba pamiętać o zadbaniu o odpowiedni drenaż, szczególnie kiedy gleba jest zbyt ciężka. Należy utrzymać żyzność gleby, pamiętając, by nie uzyskać efektu przenawożenia, które źle znoszą te trawy ozdobne. Wiosną można „dokarmiać” je nawozem organicznym lub kompostem. Warto zadbać również o przygotowanie roślin do zimy, które trzeba wykonać późnym latem poprzez stosowanie odpowiedniego nawożenia i podlewania, a także przez kontrolę wzrostu. Jeżeli źdźbła robią się słabsze i blade, należy zastosować płynną odżywkę roślinną.

Bardzo istotnym elementem jest zapewnienie odpowiedniej wilgotności podłoża, potrzebnego miskantom osiągającym spore rozmiary. Należy pamiętać o regularnym podlewaniu młodych sadzonek miskantów. Starsze, dysponujące w pełni rozwiniętym systemem korzeniowym, podlewamy rzadziej. Dobrze sprawdzają się stanowiska przy oczkach wodnych lub stawach.

Miscanthus sinensis – sadzenie, rozmnażanie i przycinanie

Najlepszym okresem na sadzenie miskantów chińskich jest wiosna. Wykopujemy sporych rozmiarów dołek, w który wsypujemy żyzne podłoże (ziemię wymieszaną z granulowanym obornikiem, kompostem, nawozem naturalnym lub mineralnym), które mieszamy z drenażem np. wiórami rogowymi bogatymi w azot. Następnie umieszczamy w dołku sadzonkę miskanta – niezbyt głęboko, jednak nieco niżej niż rosła w doniczce oraz obficie podlewamy. Zasypujemy dołek, lekko ugniatamy i podlewamy ponownie. Możemy dodatkowo rozłożyć ściółkę, której używamy w ogrodzie.

Rozmnażanie miskantów jest proste. Po wykopaniu rośliny dzielimy kępę korzeniową, najlepiej młodych okazów, na części, przy okazji usuwając chore i martwe korzenie.

Miscanthus sinensis, jak każda trawa ozdobna, wymaga przycinania. Ze względu na spore rozmiary (w pierwszym sezonie osiągają wysokość ponad 1,5 metra) zabieg przycinania przeprowadzamy po okresie przymrozków (koniec marca-początek kwietnia) na wysokości około 5–10 centymetrów. Zabieg powtarzamy każdego roku wczesną wiosną. Możliwe jest również przycinanie miskantówchińskich jesienią. Biorąc jednak pod uwagę, że część nadziemna rośliny stanowi ochronę przed zimnym wiatrem podczas bezśnieżnej zimy, lepiej przeprowadzić przycinanie wiosną.

Miskant – trawa ozdobna, którą należy zabezpieczać na zimę?

Miskanty chińskie, szczególnie młode okazy, są narażone zimą na wymarzanie oraz nadmiar wody. Późną jesienią należy je związać w snopek, a następnie obłożyć agrowłókniną, a dół rośliny zabezpieczyć słomą, liśćmi i dodatkowo obsypać ziemią. Związane źdźbła miskanta chronią przed zaleganiem śniegu we wnętrzu kępy, natomiast słoma chroni przed silnym mrozem. Starsze okazy wystarczy związać w snopki. Zabezpieczając rośliny w ten sposób, mamy pewność, że miskanty bezpiecznie dotrwają do wiosny. Dodatkowo zyskujemy element ozdobny w postaci wystających pióropuszy kwiatostanu, powiewających na wietrze.

Wybierając odpowiednie stanowisko do sadzenia miscanthus sinensis, pamiętajmy także o zimowaniu roślin. Nie wybierajmy miejsc, gdzie podczas obfitych opadów deszczu zalega woda. Nieodpowiednie są również usypane pagórki, gdzie w czasie przymrozków korzenie trawy są narażone na przemarznięcie.

W jakich miejscach najpiękniej prezentują się miskanty chińskie?

Ten rodzaj traw ozdobnych wspaniale prezentuje się przy zbiornikach wodnych, takich jak oczka wodne i małe stawy przydomowe. Idealnie wygląda przy ogrodzeniach i murach, stanowiąc barwne tło dla niższych roślin. Można je sadzić w grupach, zyskując w ten sposób falujące na wietrze i przynoszące ukojenie „lasy” trawy lub postawić na pojedyncze nasadzenia, tworzące wyróżniające się na tle pozostałych roślin kolorowe kępy.

Najlepsze towarzystwo dla miskanta

Miskantchiński pasuje do prawie wszystkich roślin ozdobnych. Ma niesamowitą zdolność do podkreślania i uwypuklania barwy fioletowych i białych kwiatów, dlatego doskonale komponuje się z jeżówkami, krwawnikami pospolitymi, kłosowicami, trytomą, żurawkami i funkiami. Wspaniałe kompozycje tworzy z szałwią omszoną oraz czyśćcem wełnistym.

Najciekawsze odmiany miskantów – które wybrać ?

W naszym sklepie są dostępne różnorodne odmiany tych traw ozdobnych – pasujące do każdego rodzaju ogrodu.

  • Miskant chiński „Zebrinus”­ – charakteryzuje się cętkowanym zielono-kremowych ubarwieniem liści, zwarte kępy dorastają do wysokości 2 m, nie jest odmianą ekspansywną.
  • Miskant chiński „Morning Light” – zwiewny pokrój tworzący kształt fontanny z delikatnych zielonych liści z białym środkiem osiąga wysokość 1,5 m, białe kwiatostany mienią się w promieniach słońca.
  • Miskant chiński Kleine Fontane”­ – wysokość około 1,5 m, ozdobne zielone liście z białym środkiem przebarwiające się jesienią na złoto-brązowy kolor, czerwone kwiaty zmieniające się z upływem czasu w srebrno-białe.
  • Miskant chiński Rotsilber” – wysokość około 2 m, jesienią zaczynają pojawiać się okazałe wiechy o czerwono-różowej barwie przechodzącej w srebrzystą, doskonały na suche bukiety.
  • Miskant chiński Adagio” – wysokość ok. 80 cm, gęsto rozmieszczone, wąskie listki tworzące puszysty pokrój, jesienią tworzy czerwonawe pióra kwiatostanu, utrzymujące się do zimy.

Przed podjęciem decyzji o zakupie traw ozdobnych miskant zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi odmianami, znajdującymi się w ofercie naszego sklepu internetowego.