Dlaczego moja hortensja nie kwitnie?

Hortensja Ayesha

Hortensja Ayesha - ciekawostka

Każdy zna hortensje. Te piękne krzewy, głównie ze względu na bardzo duże kwiatostany, stanowią ozdobę ogrodów, balkonów i tarasów. Czasami zdarza się jednak, że rośliny nie kwitną. Postaramy się pomóc znaleźć odpowiedź na pytanie dlaczego.

Hortensje uprawiane w naszych ogrodach można podzielić na dwie grupy. Do pierwszej należą te, które kwitną na pędach zeszłorocznych, do drugiej natomiast kwitnące na pędach tegorocznych.

Hortensja ogrodowa

Hortensja ogrodowa kwitnie na pędach zeszłorocznych

Grupa I – hortensje kwitnące na pędach zeszłorocznych

Do tej grupy zaliczamy przede wszystkim hortensję ogrodową (Hydrangea macrophylla). Zawiązuje ona pąki kwiatowe w drugiej połowie lata (kwiaty rozwijają się dopiero w następnym roku). Zdarza się jednak, że roślina nie zakwita. Dlaczego? Najczęstszą przyczyną jest przemarzanie wierzchołków lub całych pędów wraz z zawiązanymi pączkami kwiatowymi. Są one bardzo delikatne, gdyż rośliny słabo drewnieją, a pączki kwiatowe nie są chronione przez twarde łuski.

Hortensja bukietowa 'Pinky Winky'

Hortensja bukietowa 'Pinky Winky' kwitnie na pędach tegorocznych

Jeśli więc chcemy aby rośliny zakwitły w przyszłym roku, musimy chronić przed mrozem całą roślinę. Okrywamy ją słomą, stroiszem (gałązki iglaków), grubym papierem lub agrowłókniną, dodatkowo kopczykujemy tak jak róże. W sklepach możemy dostać również gotowe osłony. Takie okrycie wystarczy w łagodne zimy. Jeśli chcemy zabezpieczyć rośliny bardzo dokładnie, zaczynamy już w połowie września. To właśnie jesienią silniejsze przymrozki mogą uszkodzić delikatne wierzchołki wraz z pędami kwiatowymi. Jeśli spodziewamy się większych przymrozków, okryjmy roślinę papierem lub agrowłókniną. Gdy przyjdą silniejsze mrozy, należy pędy przygiąć do ziemi i całe obsypać niewielką warstwą gleby. W miarę jak temperatury spadają dosypujemy ziemi do uzyskania 10-15 cm warstwy.

Hortensja bukietowa 'Phantom'

Hortensja bukietowa 'Phantom' ma ogromne kwiaty

Gdy ziemia będzie już zmarźnięta, można dodatkowo obsypać pędy hortensji 10-20 cm warstwą suchych liści. Tak zabezpieczone pędy nie zmarzną nawet w najbardziej surowe zimy. Wiosną stopniowo usuwamy przykrycie. Całkowicie odkrywamy roślinę dopiero w okolicach połowy kwietenia.

Ponieważ kwiaty hortensji bardzo często wykorzystujemy na suche bukiety, uważajmy wtedy z cięciem. Jeśli zależy nam aby roślina zakwitła w przyszłym roku, ścinamy tylko sam kwiatostan z krótką 3-4 cm łodyżką, tak aby przypadkiem nie wyciąć pąka wierzchołkowego.

Pomimo że hortensję ogrodową można z powodzeniem uprawiać w gruncie, namawiamy naszych Klientów, aby najcenniejsze odmiany hortensji ogrodowej posadzić w dużych pojemnikach. Na zimę pojemniki ustawiamy do (koniecznie) nieogrzewanego pomieszczenia. (budynek gospodarczy, garaż etc.), podlewamy co 2-3 tygodnie. To wystarczy aby przez zimę przechować roślinę i cieszyć się jej kwiatami w następnym roku.

Hortensja bukietowa 'Limelight'

Hortensja bukietowa 'Limelight' ma limonkowe kwiaty

Kolejnym ważnym elementem mającym wpływ na kwitnienie jest nawożenie. Pamiętajmy o ich regularnym zasilaniu, najlepiej specjalistycznym nawozem do hortensji dostępnym w centrach ogrodniczych.

Grupa II – hortensje kwitnące na pędach tegorocznych

Jeśli nie radzą sobie Państwo z hortensjami ogrodowymi, polecamy gatunki kwitnące na pędach tegorocznych. Polecamy niezawodne hortensje bukietowe (Hydrangea paniculata) np. odmiany:

  • Phantom’ – o ogromnych biało-kremowych kwiatostanach, bardzo obficie kwitnie
  • Limelight’ – o kwiatostanach początkowo białych, następnie limonkowych, pod koniec kwitnienia różowawych
  • Grandiflora’ – niewybredna odmiana o dużych białych kwiatach
  • Pink Diamond’ – ładna odmiana o różowych kwiatach
  • Kyushu’ – strzelista odmiana o stożkowych białych kwiatach

Hortensja drzewiasta 'Anabelle'

Hortensja drzewiasta 'Anabelle' kwitnie na tegorocznych pędach

Równie efektowna jest hortensja drzewiasta (Hydrangea arborescens), która jest niewybredna i potrafi znieść niekorzystne warunki. Polecane odmiany:

  • Anabelle’ – kwiaty białe, kuliste średnicy do 20 cm, dorasta do 1,5 metra
  • White Dome’ – dorasta do 80 cm, zwarty pokrój, kwiaty kremowo-białe zebrane w wypukłe kwiatostany. Brzegowe kwiaty płone

Hortensja piłkowana

Hortensja piłkowana

Gatunki te zawiązują pąki kwiatowe na pędach tegorocznych i są praktycznie niekłopotliwe. Wczesną wiosną można je przyciąć, nawet bardzo krótko – i tak zakwitną.

Poprzedni

Rośliny ozdobne z liści

Następne

Przycinanie krzewów ozdobnych na przykładzie popularnych gatunków

1 komentarz

  1. Teresa

    Moje hortensje bukietowe: „Sundae Fraise” i „Mega Mindy” w ogóle nie zakwitły w tym roku i nie mają nawet zawiązków pączków (lipiec 2016). Zakwitła pięknie tylko „Bobo” ! Wszystkie były posadzone w maju 2015 i w tym samym miejscu, w odstępach 80-100 cm i podobnie przycięte. Wyglądają zdrowo i w zeszłym roku już kwitły. Ci robić, żeby zakwitły chociaż w przyszłym roku ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Oparte na WordPress & Theme by Anders Norén