Komarzyca – roślina ozdobna odstraszająca komary

wspaniałe liście komarzycy

Komarzyca to potoczna nazwa plektrantusa (Plectranthus coleoides syn. Plectranthus forsteri Variegatus). Fachowo powinniśmy nazywać go pokrzelicą, ale praktycznie ta nazwa się nie przyjęła. Pochodzi z Południowej Afryki i Azji. Tworzy bardzo długie pędy (1,5 m) z ładnymi, dekoracyjnymi białoobrzeżonymi liśćmi. Rośnie szybko, pokrój ma szeroko rozpostarty w związku, z czym wypełnia pojemniki spływając kaskadami. Kwiaty małe, niepozorne, białe podobne do koleusa i praktycznie bez znaczenia.

Komarzyca najlepiej czuje się w półcieniu, ewentualnie w cieniu. W słońcu rośnie tak samo szybko tylko liście nie są tak świeże, delikatne i nabierają niezdrowego wyglądu. Skąd nazwa komarzyca? Oo roztarciu i zgnieceniu liście wydzielają wyraźny, ostry zapach kamfory, którego komary nie znoszą. Czy jedna roślina na tarasie wystarczy? Wydaje się, że to za mało. Jeden z naszych klientów, co roku kupuje 11 szt. i twierdzi, że żaden komar nie przedostaje się na jego taras. Komarzycę można sadzić pojedynczo bądź w kompozycjach z innymi cieniolubnymi roślinami. Bywa, że rozrasta się nadmiernie i wtedy trzeba jej część pędów po prostu obciąć.

Plektrantus 'Nico'

Odmiana 'Nico’ ma liście dużo większe od wyżej opisanej komarzycy, ciemnozielone z wierzchu i fioletowe od spodu. Wytwarza pędy sporo krótsze, a jej pokrój jest jeszcze bardziej kopulasty. Bardzo ładna, liście pachną słabo. Nie nazywamy ją komarzycą tylko plektrantusem Nico. Łatwo przechowuje się przez zimę w pomieszczeniu z temperaturą dodatnią. Odmiana bardzo dekoracyjna. Pamiętajmy o komarzycy kupując rośliny na balkon i taras, aby przed ewentualną inwazją komarów mieć już nieco rozrośnięte egzemplarze.

Poprzedni

Kufea (Cuphea, Lepnota) – mało znana roślina rabatowo – balkonowa

Następne

Heliotrop peruwiański (H. arborescens) – kwiat o przepięknym zapachu

4 komentarze

 1. Witam! To chyba najlepszy artykuł o tej roślince jaki znalazłem 🙂 Jeśli można do zapraszam również do siebie na bloga poświęconego sposobom na komary.

  Najbardziej relewantny będzie chyba ten wpis 😉

  http://komary.net.pl/rosliny-odstraszajace-komary/

 2. Michał

  Mam ją na balkonie. Niestety stanowisko jest słoneczne i liście rośliny czerwienieją. Co jakiś czas również przycinam ją – gdyż zbyt wybujale rośnie. Dzięki temu komarzyca radzi sobie w takim miejscu.

 3. aneta

  od kilku lat mam komarzycę, z biało zielonymi listkami i zawsze rośnie u mnie w pełnym słońcu (od strony pd), rośnie rewelacyjnie, potrzebuje dużo wody, podlewam w upały nawet 4 razy dziennie, roślina wygląda zdrowo, nie ma negatywnego wpływu tak dużego słońca na liście

 4. Aga

  Mam balkon od strony południowo-zachodniej. Latem ukrop niemiłosierny! A komarnica rośnie jak szalona, pędy pięknie zwisają i mają nawet po 1,2 cm! Mam z nią tylko problem, bo skutecznie zagłusza wszystkie inne rośliny, z którymi próbuję ją zestawić w donicy. Moim zdaniem nie odstrasza komarów. Aaaa… Może uczulać!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Oparte na WordPress & Theme by Anders Norén