Komarzyca – roślina ozdobna odstraszająca komary

0

Napisany przez Zespół Florini.pl | W kategorii Pomysły na ogród, Wszystko o rośl. jenorocznych | Opublikowany: 04-03-2013

Tagi: , , , , , , , , ,

wspaniałe liście komarzycy

Komarzyca to potoczna nazwa plektrantusa (Plectranthus coleoides syn. Plectranthus forsteri Variegatus). Fachowo powinniśmy nazywać go pokrzelicą, ale praktycznie ta nazwa się nie przyjęła. Pochodzi z Południowej Afryki i Azji. Tworzy bardzo długie pędy (1,5 m) z ładnymi, dekoracyjnymi białoobrzeżonymi liśćmi. Rośnie szybko, pokrój ma szeroko rozpostarty w związku, z czym wypełnia pojemniki spływając kaskadami. Kwiaty małe, niepozorne, białe podobne do koleusa i praktycznie bez znaczenia.

Komarzyca najlepiej czuje się w półcieniu, ewentualnie w cieniu. W słońcu rośnie tak samo szybko tylko liście nie są tak świeże, delikatne i nabierają niezdrowego wyglądu. Skąd nazwa komarzyca? Oo roztarciu i zgnieceniu liście wydzielają wyraźny, ostry zapach kamfory, którego komary nie znoszą. Czy jedna roślina na tarasie wystarczy? Wydaje się, że to za mało. Jeden z naszych klientów, co roku kupuje 11 szt. i twierdzi, że żaden komar nie przedostaje się na jego taras. Komarzycę można sadzić pojedynczo bądź w kompozycjach z innymi cieniolubnymi roślinami. Bywa, że rozrasta się nadmiernie i wtedy trzeba jej część pędów po prostu obciąć.

Plektrantus 'Nico'

Odmiana ‚Nico’ ma liście dużo większe od wyżej opisanej komarzycy, ciemnozielone z wierzchu i fioletowe od spodu. Wytwarza pędy sporo krótsze, a jej pokrój jest jeszcze bardziej kopulasty. Bardzo ładna, liście pachną słabo. Nie nazywamy ją komarzycą tylko plektrantusem Nico. Łatwo przechowuje się przez zimę w pomieszczeniu z temperaturą dodatnią. Odmiana bardzo dekoracyjna. Pamiętajmy o komarzycy kupując rośliny na balkon i taras, aby przed ewentualną inwazją komarów mieć już nieco rozrośnięte egzemplarze.

Napisz komentarz:


8 + = jedenaście

Porady ogrodnicze i najlepsze oferty wprost na Twoją pocztę e-mail! Zapisz się na bezpłatny biuletyn.