Hakonochloa 'All Gold'

Hakonochloa 'All Gold'

Hakonechloa to trawa wieloletnia której ojczyzną jest Japonia. Jej nazwa pochodzi od góry Hakone i Chloa co znaczy po grecku trawa, macra to po łacinie szeroka gdyż tworzy rozłożyste kępy. Dorasta do 30-60 cm wys. i podobnej szerokości. Liście ma podłużne, lancetowate, zielone, złote lub w paski łukowato wygięte na zewnątrz i opadające kaskadowo. Kwiaty w formie kłosów pojawiają się od VIII do X i doskonale nadają się na świeże i suche bukiety. W łagodne zimy liście nie zamierają natomiast w  mroźne bezśnieżne część nadziemna może zasychać.

Hakonechloa preferuje stanowiska słoneczne jak i półcieniste. W głębokim cieniu liście zielenieją. W miejscu jasnym i w niższej temperaturze liście jaśnieją i przybierają barwę kremową. Wczesną wiosną i późną jesienią widać czerwonawe przebarwienia. Z kolei pełne słońce może ją przypalać. Wnioski: Hakonechloa najlepiej rośnie i jest najefektowniejsza w niezbyt głębokim cieniu, półcieniu jak też na wystawie wschodniej gdzie dopołudniowe promienie słoneczne dobrze służą roślinie. W miejscach ocienionych, pokrój wzrost rośliny będzie bardzo dobry tylko jej liście mogą zielenieć.

Hakonechloa 'Stripe It Rich'

Hakonechloa 'Stripe It Rich'

Hakonechla lubi gleby żyzne, umiarkowanie wilgotne przepuszczalne. W zimie nie toleruje wilgoci. Źle znosi gleby ciężkie, gliniaste jak też piaszczyste, nadmiernie przepuszczalne i suche. Rośnie wolno, jest długowieczna z wiekiem szeroko się rozrastając. Na przestrzeni 5 lat może osiągnąć szerokość do 90 cm. Hakonechloa doskonale nadaje się na obwódki, do ogrodów skalnych, japońskich posadzona na skarpach. Jako roślinę okrywową sadzi się ją co 45 cm. Dobrze rośnie na brzegu oczka wodnego lub strumyka, pod koronami drzew i krzewów w lekkim cieniu w towarzystwie żurawek, funkii, tawułek, naparstnic, parzydła, epimedium, miodunek, ułudek, paproci, rodgersji, tarczownic, ophiopogona. Ważne, że nie jest trawą ekspansywną i nie zagraża sąsiednim roślinom.

Do pojemników można sadzić ją samodzielnie lub w kompozycjach z innymi roślinami. Dzięki swojemu pokrojowi nadaje układowi lekkości i finezji.

Nie usuwamy liści jesienią gdyż suche chronią roślinę przed mrozem. Przycina się je pod koniec lutego lub na początku marca – przed rozpoczęciem wegetacji.

Najczęściej dostępne odmiany to:

Hakonechloa 'Albo Striata'

Hakonechloa 'Albo Striata'

  1. Hakonechloa macra ‚Albostriata’ – Liście zielonożółte z jasnymi cienkimi paskami wzdłuż blaszki źdźbła. Wys. 30-45cm. Dość tolerancyjna na słońce.
  2. Hakonechla macra ‚All Gold’ –  wys. 30 cm. Liście szerokie jasnożółte złotawe nie paskowane bardziej wyprostowane niż u innych odmian lecz również kaskadowo układające się
  3. Hakonechloa macra ‚Stripe it Reach’ – wys. 25-30 cm Liście żółtozielonkawe kaskadowe z białymi liniami wzdłuż blaszki liściowej
  4. Hakonechloa macra ‚Aureola’ (syn. Albo Aurea) – wys. 30-35 cm. Liście żółte z wąskimi zielonymi paskami. Gorzej znosi bezpośrednie nasłonecznienie zimą. Jej liście najczęściej zasychają
  5. Hakonechloa macra ‚Beni Kaze’ – Liście ma zielone, które na jesieni przebarwiają się na intensywnie czerwony kolor. Wys. 60-90 cm

Hakonechloa to jedna z najpiękniejszych traw o wszechstronnym zastosowaniu.