Zwyczaj dekorowania naszych domów jemiołą staje się coraz popularniejszy. Wierzymy, że przynosi nam szczęście. Ponadto stanowi element dekoracyjny w czasie Świąt Bożego Narodzenia.

Jeżeli zapragniemy mieć w swoim ogrodzie jemiołę należy zebrać jej białe owoce i pozbawić jej mięsistej otoczki. Teraz musimy znaleźć jej żywiciela gdyż jemioła jest półpasożytem. W naturze spotyka się jemioły, które wyspecjalizowały się w korzystaniu tylko jednego żywiciela np. jemioła jodłowa (Viscum abietis), która bytuje tylko na jodle, a jemioła rozpierzchła (Viscum laxum) na sośnie. Najpopularniejsza jemioła pospolita (Viscum album) dobrze czuje się na różnych drzewach liściastych. Lubi zwłaszcza te o miękkim drewnie jak jabłoń, brzoza, lipa, jarzębina, wierzba, akacja.

Wybieramy sobie drzewo, na którym zasiejemy zebrane nasiona. Na 2-3 letniej gałęzi wykonujemy nacięcie i odginamy lekko brzegi. W tę kieszonkę wciskamy nasiona. Możemy zrobic to w kilku miejscach. Całą operację przeprowadzamy w lutym. Nasiona możemy zebrać ze świątecznego bożonarodzeniowego stroika. W ten sposób nasiona powinny wykiełkować jeszcze tej samej wiosny.