Konwalia

Konwalia

Kwiaty konwalii obok bzów i jaśminowców wprawiają nas w dobry nastrój i przywodzą ciepłe skojarzenia. Ich delikatne białe dzwonkowate kwiaty słodko i odurzająco pachną. Liście z kolei mają mocne sztywne soczystozielone, które nie zanikają po kwitnieniu i są ozdobą przez cały sezon wegetacyjny.

Rozprzestrzeniają się dywanowo za pomocą kłączy. Lubią miejsca zacienione, ale najlepiej kwitną w umiarkowanym cieniu i półcieniu. W handlu bywają dostępne odmiany różniące się kwiatami jak też ulistnieniem np.

  1. odm. Fortin’s Giant, Grandiflora mają wys. 45 cm i duże kwiaty.
  2. odm. Plena – kwiaty pełne
  3. odm. Rosea – kwiaty różowe
  4. odm. Albostriata – złote paseczki na liściach
  5. odm. Albospicata, Hardwick, Hall, Silverconvides – biały brze na liściach.
  6. odm. Prolificans – jej kwiatostan jest rozgałęziony, a każde rozgałęzienie złożone jest z kilku małych kwiatków
Konwalia różowa

Konwalia różowa

Konwalie dobrze się czują pod liściastymi drzewami. Ładnie komponują się innymi cieniolubnymi roślinami np. barwinkiem, miodunką, brunerą, niezapominajką, ułudką, epimedium, niskimi paprociami (np. podrzeń), niskimi trawami np. tatarak, hakonechloa, kosmatka, turzycami (np. Morrowa Variegata, Silver Sceptre)

Jeżeli mamy małe dzieci najlepiej po kwitnieniu ściąć kwiatostany, aby nie wiązały owoców (czerwone jagody) gdyż zawierają trujące glikozydy. Wykorzystuje się je w przemyśle farmaceutycznym do wyrobu leków.