Mniej znane rośliny wrzosowate

Brukentalia

Brukentalia

Jakie rośliny możemy sadzić na wrzosowisku? Otóż nie tylko wrzosy i wrzoście. Istnieje szereg mniej znanych roślin kwasolubnych, które są godne uwagi – kilka z nich przedstawiamy poniżej:


Brukentalia ostrolistna
(Bruckenthalia spiculifolia (Salisb.) var. Erica spiculifolia) – krzewinka pochodząca z Bałkanów tworząca spore kępy. Szczególnie efektowna w czerwcu i lipcu kiedy to obsypana jest różowymi kwiatami. Godnym uwagi jest termin kwitnienia gdyż jest późniejszy niż większości wrzośców a wcześniejszy niż wrzosów.

Dabecja kantabryjska

Dabecja kantabryjska

Dabecja kantabryjska (Daboecia cantabrica) – to zimozielona krzewinka osiągająca 20-25 cm wysokości. Okres kwitnienia przypada na lipiec, sierpień i wrzesień. W tym czasie na roślinie pojawiają się różowe, czerwone lub białe kwiaty podobne do kwiatów pierisów. Polecane odmiany:

  • Alba – kwiaty białe
  • Praegerae – kwiaty czerwono-różowe
  • Bicolor – kwiaty jasnofioletowe
  • Cupido – kwiaty ciemnoróżowe

Golteria chilijska

Golteria chilijska

Golteria chilijska (Golteria chilijska syn. Pernettya) – W naturalnych warunkach dorasta do 1m wysokości (W Polsce do 30-40 cm) W maju i czerwcu zakwita na biało. Owoce kuliste, (w zależności od odmiany) w kolorze białym lub purpurowym utrzymują się na roślinie przez całą zimę. W polskim klimacie może przemarzać jednakże ma duże zdolności regeneracyjne.

Poprzedni artykuł

Lawenda – ogrodowy klasyk

Następny artykuł

Ptaki w ogrodzie

1 Komentarz

  1. Witam, uwielbiam golterię za to że jest tak przeurocza, także posadziłam ją w korowisku, zapraszam na fotki i wpis, http://www.blog.pl/blog-jestemsobieogrodniczka_blog_pl/?p=247 pozdrawiam Paulina

Dodaj komentarz

Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright Florini.pl powered by WordPress & Theme by Anders Norén