W ostatnich latach coraz większą uwagę poświęcamy ekologii. W celu ochrony środowiska namawia się do maksymalnego ograniczenia związanego ze stosowaniem środków chemicznych. Kładzie się nacisk na środki biologiczne i naturalne. Przybliżymy Państwu jak otrzymać i stosować własnoręcznie otrzymane preparaty do zwalczania chorób i szkodników:

  1. GNOJÓWKA – Otrzymuje się ją ze skrzypu pokrzywy, żywokostu, paproci. Do dużego naczynia wrzucamy 1 kg pociętych pokrzyw i zalewamy je 10 litrami wody. Nie zakrywamy naczynia. Po kilku dniach rozpoczyna się fermentacja i trwa 2-3 tygodnie w zależności od temperatury. Gdy proces ustaje można przykryć naczynie. Przez ten czas roztwór mieszamy. Aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu można dodać dwie garście tłuczonego kamienia. Przefermentowaną gnojówkę rozcieńczamy w stosunku 1:10 z wodą. Podobnie otrzymujemy gnojówkę z żywokostu (ma dużo potasu) oraz paproci (zwalcza mszyce i czerwce, również na roślinach domowych). Gnojówka działa na rośliny wzmacniająco, czyni je bardziej odpornymi na żerowanie owadów i porażenie je przez patogeny grzybowe, bakterie i wirusy.
  2. GNOJÓWKA ZE SKRZYPU – 1 kg skrzypu na 10 litrów wody. Rozcieńczamy w stosunki 1:5. Zawiera dużo kwasu krzemowego wzmacniając tkanki roślin czyni je bardziej odporne na choroby grzybowe. Ogranicza też występowanie mszyc i przędziorka.
  3. WYWAR – Rośliny z których będziemy robili wywar rozdrabniamy  i moczymy przez 24 godziny w wodzie. Następnie gotujemy na wolnym ogniu około 15-30 min. Po odcedzeniu gotowy wywar służy do podlewania i oprysku. Rozcieńczamy go w stosunku 1:5 z wodą. Wywar nie jest tak trwały jak gnojówka dlatego zużywamy go od razu.
  4. WYWAR Z CZOSNKU – 75 gram roztartych ząbków czosnku zalewamy 10 l wody. Odstrasza mszyce i inne owady. Ogranicza rozwój chorób grzybowych i bakteryjnych.
  5. WYCIĄG – Przygotowujemy go zalewając rośliny wodą na 12 godzin. Po tym czasie możemy go użyć bez rozcieńczania.
  6. WYCIĄG Z CZOSNKU – 150 gram czosnku zalewamy 10 litrami wody i pozostawiamy na 24 godz. Trzymamy są zaczną się pojawiać pęcherzyki na powierzchni. Do oprysku należy rozcieńczyć go z wodą w proporcjach 1:10

Ważne jest aby opisane preparaty stosować regularnie, Są one naturalnymi odżywkami  wzmacniającymi rośliny i tym sposobem zwiększają ich odporność na ataki chorób i szkodników. Serdecznie zachęcamy do eksperymentowania z opisanymi rozwiązaniami.