Bez względu na to czy trawnik jest stary czy nie wymaga wielu zabiegów, które należy wykonywać bardzo często lub jedynie od czasu do czasu, ale zawsze regularnie i wielokrotnie. Zależność jest prosta. Im trawnik piękniejszy tym więcej wymaga uwagi. Strzyżenie i podlewanie trawnika wykonujemy regularnie i w zależności od pogody. Inne zabiegi jak nawożenie, przewietrzanie, spulchnianie, zwalczanie chorób i szkodników wykonujemy 2-3 razy w roku.

Koszenie i usuwanie pokosu jest podstawowym zabiegiem. Częstość koszenia bywa różna w poszczególnych okresach sezonu. Trawa rośnie najszybciej podczas ciepłej i umiarkowanej pogody zwłaszcza gdy gleba jest dosyć wilgotna. Dlatego w początku i końcu lata wykonujemy najczęściej i bardzo regularnie. Podczas upałów i suszy koszenie ograniczamy i tniemy nieco wyżej również w czasie intensywnych i opadów ograniczamy koszenie gdyż właśnie wtedy trawa się dobrze zagęszcza a  usuwanie pokosu jest utrudnione.

Częste koszenie pobudza trawę do wytwarzania młodych pędów. Jeżeli dopuścimy do jej zakwitnięcia duże szybciej się zestarzeje i zacznie zasychać gdyż kwitnienie i wydanie nasion wymaga od rośliny dużo energii. Ściętą trawę trzeba natychmiast usuwać gdyż w przeciwnym razie trawnik się pod nią udusi. Możemy ją wykorzystać na kompost lub ściółkować nią ziemię pod krzewami.

Jak wysoko strzyc?
Trawnik użytkowy utrzymujemy na wysokości 2,5-4 cm. Najlepiej jest ścinać od 1/3 do 2/5 wysokości trawnika. Jeżeli więc utrzymujemy wys. 4 cm należy go kosić gdy źdźbła mają 5,5 -6,5 cm wysokości. Świeżo zasiany trawnik kosimy bardzo ostrożnie i dopiero wtedy gdy osiągnie 10 cm wysokości. Kosiarka musi być bardzo ostra gdyż inaczej powyrywamy rośliny.

Nawożenie:
Jest bardzo ważnym zabiegiem. Niedożywiona trawa słabo rośnie i żółknie. Lepiej jest nawozić wielokrotnie małymi dawkami niż zasilać obficie i jednokrotnie. Istnieje dużo sposobów nawożenia. Trawnik dobrze reaguje na spryskiwanie nawozem azotowym w kwietniu, maju i czerwcu w ilości 1-2 kg na 100 m2, a następnie zasilenie nawozem wieloskładnikowym w ilości 2 kg na 100 m2 Ręczne rozsiewanie nawozu jest trudne. Z reguły rozrzucamy go nierównomiernie i wtedy trawa rośnie nie równo a na trawniku pojawiają się jaśniejsze i ciemniejsze plamy. Najlepiej użyć urządzenia dozującego o regulowanej wielkości otworów przez które wysypuje się nawóz. Należy przestrzegać dawek nawozowych określonych przez producenta. Rodzaj gleby, pogoda i gatunek trawy również wpływa na jej wysokość i częstość nawożenia. Na ziemiach piaszczystych, przepuszczalnych dawkę się zwiększa, na glebach ciężkich obniża. Przenawożenie może spalić trawę.

Nawadnianie:
Trawnik należy podlewać niezbyt często i obficie. W okresie suszy zbyt małe nawadnianie może nie wystarczyć bo woda szybko wyparuje. Trawy ukorzeniają się na głębokość 10-20 cm. W handlu znajduje się  sporo urządzeń do podlewania. Należy pamiętać, że trawniki położone pod drzewami potrzebują dwukrotnie więcej wody i składników odżywczych.

Przewietrzenie:
Przewietrzenie trawy to zabieg spulchniający ziemię i pobudzający wzrost trawy. Większość trawników wymaga przewietrzenia co 2-3 lata, a w przypadku bardzo intensywnego użytkowania co roku. Najlepszym terminem przewietrzania jest jesień. Na małych powierzchniach robi się to widłami, a na dużych dziurkaczem ogrodowym (to rodzaj cylindrycznego noża, który wykrawa i wyciąga na powierzchnię okrągłe walcowate kawałeczki trawy razem z ziemią. Następnie należy rozrzucić zasypkę. Jeśli chodzi o widły to należy je wbić pionowo i poruszać je lekko w tył i przód aby powiększyć otwór. Tak trzeba nakłuć cały trawnik co 10-15 cm a następnie rozrzucić zasypkę.

Co to jest zasypka trawnikowa?
Powoduje ona poprawę struktury gleby, na której rośnie trawnik. Jest ona lepiej przewietrzana. Można kupić gotową zasypkę bądź skomponować ją z 6 części średniego lub grubego piasku, 3 części przesianego wapna ( dolomit, kreda) i 1 części przegniłego materiału organicznego np. kompostu (6:3:1) Zasypkę rozsiewa się łopatą. Wprowadza się ją głęboko w otwory za pomocą szczotki, miotły lub odwróconej strony grabi.

Usuwanie obumarłych cząstek organicznych
Koniecznie usuwamy zbite, obumarłe źdźbła traw, które nie usuwane tworzą u jej podstawy tzw. filc. Utrudnia on dostęp powietrza, wody i nawozów do korzeni. Zabieg wykonujemy za pomocą grabi wachlarzowatych. Trawniki rosnące na glebach gliniastych oraz te, które są intensywnie użytkowane powinny być intensywnie wygrabione dwa razy w roku (IV-V) oraz pod koniec lata  (VIII-IX) Przed zabiegiem stosuje się środek przeciwko mchom i porostom. W przeciwnym razie mech rozprzestrzeni się jeszcze bardziej.