Poinsecja - wspaniała roślina na świąteczny stół

To jedna z najbardziej popularnych roślin doniczkowych do dekoracji z okazji Świąt Bożego Narodzenia. Jej dokładna nazwa to Euphorbia pulcherrima syn. Poinsettia pulcherrma – Wilczomlecz piękny. Potocznie jest zwana Gwiazdą betlejemską ze względu na kwitnienie w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Jej ojczyzną jest Meksyk – tam nosi nazwę Flores de Noche Buena co znaczy kwiat świętej nocy. Jak wszystkie wilczomleczowate wydziela sok mleczny.

Liście ma duże osadzone na długich ogonkach. Górne wyrastające w kształcie rozety u podstawy kwiatostanu tzw. przykwiatki zabarwiają się w okresie kwitnienia roślin. Przez wielu mylone są z kwiatami. Kwiaty właściwe są niepozorne, żółtawe i mają kształt małych kieliszków, z których wyrastają słupek i pręciki. Poinsecja zachowuje wartość dekoracyjną bardzo długo i nierzadko przykwiatki pozostają na roślinie 3-4 miesiące i dłużej.

Poinsecje mogą mieć różne kolory. Oczywiście najbardziej podobają się czerwone.  Hodowcy oferują również odmiany o kolorach białych, różowych, żółtych czy marmurkowych i o różnych kształtach przykwiatów np. karbowanych, poskręcanych, mocno zredukowanych bądź mocno powcinanych.

Na co należy zwracać uwagę kupują Gwiazdę Betlejemską:

  1. Poprośmy sprzedawcę aby wyjął roślinę z otaczającej ją folii. Najlepiej aby liście były żywozielone, mocno osadzone od samego dołu na roślinie.
  2. Egzemplarze o ładnym kształcie, pędy nie wyłamane czasie pakowania czy transportu.
  3. Przykwiatki powinny być duże dorodne i dobrze wybarwione
  4. Podłoże nie może być przesuszone lecz wilgotne

Jeśli roślina nie spełnia tych warunków może się zdarzyć, że nie doczeka Bożego Narodzenia  🙁

Poinsecje są bardzo wrażliwe na zmianę otoczenia. Już wyniesione na mróz na kilka minut (np. z kwiaciarni czy sklepu do samochodu) może skutkować gubieniem liści. Jeśli roślina zostanie przechłodzona (temp. ok. 5 st C) to może reagować podobne, ale dopiero po tygodniu lub dwóch. Kupując poinsecję lepiej wybrać cieplejszy dzień lub starannie ją zabezpieczyć przy transporcie do domu.

W warunkach domowych temperatura nie powinna przekraczać 21 st. C, rośliny lubią podłoże stale umiarkowanie wilgotne. Czego nie znoszą to częstej zmiany miejsca i przeciągów a także zraszania ich wodą. Chciałoby się rzec – poinsecja w każdym domu gdyż sam jej widok nastraja nas świątecznie i tworzy niepowtarzalny czas oczekiwania na Boże Narodzenie.