Klon palomowy 'Atropurpureum' najlepiej uprawiać w dużej donicy

Klon palomowy 'Atropurpureum'

Wśród mnogości drzew i krzewów sadzonych w naszych ogrodach szczególnie cenne są te, które są atrakcyjne wraz ze zmieniającymi się porami roku.
Przykładem są różne gatunki klonu, derenia czy kaliny. Niepodważalną zaletą klonu są dekoracyjne liście (w szczególności klonu palmowegoAcer palmatum), które zdobią roślinę od wiosny do późnej jesieni.

Niektóre odmiany kalin kwitną już wczesną wiosną np. kalina Burkwooda (Viburnum burkwoodii), Ponadto u większośći z nich jesienią liście pięknie się przebarwiają (np. Viburnum bodnantense 'Dawn’, Viburnum plicatum 'Watanabe’) Mogą być tłem dla późnoletnich bylin np. białokwitnących zawilców japońskich (Anemone huphensis)

Kalina bodnantska 'Dawn' kwitnie zimą

Kalina bodnantska 'Dawn' kwitnie zimą

Do cennych krzewów na pewno zaliczyć można derenia kousa. Późną wiosną obsypuje się niepozornymi kwiatami z białymi przykwiatami. W lecie tworzą się jaskrawoczerwone owoce podobne do mailn (jadalne!)

Dekoracyjne są również lekko pofalowane liście, które na jesieni przybierają mocne odcienie barw od żółtej, purpurowej i fioletowej.

Kolejną pozycją godną uwagi jest oczar (Hamamelis). Często już w styczniu pojawiają się na jego nagich pędach urocze, żółte, pomarańczowe lub czerwone kwiaty. Pozostają na roślinie do początków wiosny. Następnie wypuszcza liście i cały sezon czaruje swoją elegancją. Ponownie zadziwia jesienią kiedy to liście nabierają żółto-czerwonych barw.

Oczar pośredni 'Arnold Promise'

Oczar pośredni 'Arnold Promise'

Warto wspomnieć również o świdośliwie (Amelanchier lamarckii). To piękny krzew soliterowy (najładniej wygląda sadzony pojedynczo). Na wiosnę roślina okrywa się gęstobiałymi kwiatami. Z nich rozwijają się liczne niebieskoczarne, niezwykle smaczne owoce. Młode wiosenne liście mają czerwonawy odcień, a jesienią przybierają niezwykle jaskrawe odcienie pomarańczy i czerwieni. Jest to roślina, która może stanowić centralny punkt ogrodu ze względu na swój elegancki pokrój.