Przyjemnie jest w upalny słoneczny dzień usiąść na świeżym powietrzu w zacienionym miejscu wśród kolorowych kwiatów. Może to być korona drzewa dająca rozkoszne rozproszone światło przyjazne człowiekowi i wielu roślinom jak również taras przy północnej czy wschodniej stronie domu.
Możliwości obsadzenia takich miejsc jest bardzo wiele. Z bylin możemy wykorzystać wiele gatunków i odmian. Poniżej przedstawiamy pozycje godne polecenia:
- Funkia (Hosta) – niezwykle ozdobna bylina o wielobarwnych liściach (w zależności od odmiany) oraz fioletowych lub kremowych kwiatach. Jest to pozycja, która powinna znaleźć się w każdym ogrodzie.
- Żurawka (Heuchera) – barwne, owalnosercowate liście o niesamowitych kolorach. Osiągają niewielkie rozmiary (20-30 cm)
- Miodunka (Pulmonaria) – osiąga 30 cm wysokości, cenna z uwagi na ładne liście oraz fioletowe, różowe kwiaty pojawiające się w maju i czerwcu.
- Jasnota plamista (Lamium maculatum) – polecamy odmiany 'Beacon Silver’ o liściach srebrnych z zieloną obwódką oraz nową, bardzo ciekawą odmianę ’Golden Anniversary’ o liściach zielonych ze złotym brzegiem. Lubi cień, szybko zadarnia, kwitnie na biało.
- Dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans) – lubi zakątki półcieniste i zacienione. Najpopularniejsze to te o purpurowym zabarwieniu liści, w ostatnich latach pojawiło się jednak bardzo wiele odmian o przeróżnej barwie liści i kwiatów np.
– Ajuga Toffee Chip – dąbrówka o zielono-złotych liściach
– Ajuga Black Scallop – piękna, nagradzana odmiana o bardzo ciemnych liściach
– Ajuga Burgundy Glow – kilkukolorowa, kwitnie na niebiesko - Fiołek wonny (Viola odorata) – rodzima bylina naszych lasów, dobra do cienia
- Rodgersja (Rodgersia) – rzadko spotykana bylina o krzaczastym pokroju. Ozdobą są wspaniałe duże liście, których średnica sięga 50 cm. Wyglądem przypominają tarcze (Rodgersia tabularis) lub liście kasztanowca (Rodgersia pinnata) lub
- Brunnera sercolistna (Brunnera macrophylla)
- Bergenia sercolistna (Bergenia cordifolia) – jej duże, błyszczące żywozielone liście są efektowne przez okrągły rok. Dobra roślina
zarówno do cienia, jak i na słońce (na słońcu liście lekko czerwienieją). Polecamy nietypowe odmiany ’Silberlicht’ o białych kwiatach oraz 'Lunar Glow’, który ma złote pierwsze wiosenne przyrosty
- Kopytnik europejski (Asarum europaeum) – bardzo ładna roślina zadarniająca na zacienione stanowiska. Liście błyszczące, o bardzo charakterystycznym kształcie
- Runianka (Pachysandra) – ma zielone, powcinane liście. Odmiana ’Variegata’ to forma o liściach dwubarwnych – biało-zielonych. Lubi stanowiska zacienione.
- Barwinek (Vinca) – roślina o błyszczących liściach występująca w wielu odmianach. Oprócz najpopularniejszego Vinca minor o kwiatach niebieskich, polecamy odmianę 'Elisa’, o kwiatach białych, oraz Vinca major 'Variegata’ – barwinka o dużych białoobrzeżonych liściach
- Epimedium (Epimedium) – popularnie zwana kwiatem elfów, delikatna bylina o sercowatych liściach.
- Kokorycz (Corydalis) – ceniona za kobaltowe kwiaty (Corydalis flexuosa) oraz drobne soczystozielone liście
- Trójsklepka (Trycirtis) – oryginalna bylina dorastająca do 50 cm. Kwiaty najczęściej w kolorze białym, różowym, czasami z nakropieniami. Kwitnie od sierpnia do października
- Tarczownica (Peltiphyllum peltatum) – W kwietnieu pojawiają się pierwsze różowe kwiaty. Następnie przez cały sezon zdobią ją ozdobne soczystozielone liście, które doskonale wypełniają wolną przestrzeń w ogrodzie.
Wymienione byliny okrywają skrzętnie wolne przestrzenie pomiędzy krzewami, a także miejsca trudno dostępne. Są naturalną ochroną przed chwastami, a w trakcie kwitnienia tworzą kolorowe efektowne dywany.
Z roślin jednorocznych możemy wykorzystać: niecierpki, begonie, fukcje, szczawiki, torenie, które pysznią się bogactwem kwiatów przez cały sezon. Ich uzupełnieniem niech będą jednoroczne ozdobne z liści: komarzyce, koleusy o bajecznie kolorowych liściach, szczawiki, iresine o pięknych ciemnobordowo-karminowych liściach, agrostis zwany polskim bambusem (pokrój zwisły), bluszczyk kurdybanek, hemizygia (podobna do komarzycy, ale ma pokrój wzniesiony). Z doświadczenia wiemy, że również gnafalia (Helichrysum petiolare – złote, srebrne czy łaciate) doskonale znoszą półcień jak również cień.
W miejscach półcienistych wiele roślin balkonowych, które polecane są na stanowiska słoneczne zdecydowanie lepiej się czują. Dotyczy to m.in. bakopy, lantany, werbeny, bidensa, surfinii, smagliczki, lobelii, scevoli.
Oprócz bylin i roślin jednorocznych sprawdzą się również wszelkiego rodzaju hortensje. W tym sezonie niezwykłą popularnością cieszą się odmiany hortensji bukietowej (Hydrangea panniculata):
- Limelight
- Phantom
- Vanille-Fraise
- Pinky Winky
Gdyż są całkowicie mrozoodporne i niezawodnie kwitną każdego roku. Cień lubią również zenobia, kiścień, kalmia, pieris, rhododendrony, azalie japońskie.
Oczywiście należy wspomnieć również o paprociach, które uwielbiają takie warunki. Oprócz popularnych wietlic czy narecznic warto poeksperymentować z mniej znanymi pozycjami jak języcznik, podżeń, onoklea czy długosz.
Jeśli chodzi o pielęgnację roślin cieniolubnych to pamiętajmy, że potrzebują mniej wody niż te polecane na stanowiska słoneczne. Nadmierne podlewanie niecierpków czy begonii może powodować ich zagniwanie.
Dodaj komentarz