Funkia - ogrodowy klasyk

Funkia - ogrodowy klasyk

Przyjemnie jest w upalny słoneczny dzień usiąść na świeżym powietrzu w zacienionym miejscu wśród kolorowych kwiatów. Może to być korona drzewa dająca rozkoszne rozproszone światło przyjazne człowiekowi i wielu roślinom jak również taras przy północnej czy wschodniej stronie domu.

Możliwości obsadzenia takich miejsc jest bardzo wiele. Z bylin możemy wykorzystać wiele gatunków i odmian. Poniżej przedstawiamy pozycje godne polecenia:

 1. Funkia (Hosta) – niezwykle ozdobna bylina o wielobarwnych liściach (w zależności od odmiany) oraz fioletowych lub kremowych kwiatach. Jest to pozycja, która powinna znaleźć się w każdym ogrodzie.
 2. Żurawka (Heuchera) – barwne, owalnosercowate liście o niesamowitych kolorach. Osiągają niewielkie rozmiary (20-30 cm)
 3. Miodunka (Pulmonaria) – osiąga 30 cm wysokości, cenna z uwagi na ładne liście oraz fioletowe, różowe kwiaty pojawiające się w maju i czerwcu.

  Miodunka 'Cotton Cool'

  Miodunka 'Cotton Cool'

 4. Jasnota plamista (Lamium maculatum) – polecamy odmiany 'Beacon Silver’ o liściach srebrnych z zieloną obwódką oraz nową, bardzo ciekawą odmianę ’Golden Anniversary’ o liściach zielonych ze złotym brzegiem. Lubi cień, szybko zadarnia, kwitnie na biało.
 5. Dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans) – lubi zakątki półcieniste i zacienione. Najpopularniejsze to te o purpurowym zabarwieniu liści, w ostatnich latach pojawiło się jednak bardzo wiele odmian o przeróżnej barwie liści i kwiatów np.
  Ajuga Toffee Chip – dąbrówka o zielono-złotych liściach
  Ajuga Black Scallop – piękna, nagradzana odmiana o bardzo ciemnych liściach
  – Ajuga Burgundy Glow – kilkukolorowa, kwitnie na niebiesko
 6. Fiołek wonny (Viola odorata) – rodzima bylina naszych lasów, dobra do cienia
 7. Rodgersja (Rodgersia) – rzadko spotykana bylina o krzaczastym pokroju. Ozdobą są wspaniałe duże liście, których średnica sięga 50 cm. Wyglądem przypominają tarcze (Rodgersia tabularis) lub liście kasztanowca (Rodgersia pinnata) lub
 8. Brunnera sercolistna (Brunnera macrophylla)
 9. Bergenia sercolistna (Bergenia cordifolia) – jej duże, błyszczące żywozielone liście są efektowne przez okrągły rok. Dobra roślina
  Bergenia 'Pink Dragonfly'

  Bergenia 'Pink Dragonfly'

  zarówno do cienia, jak i na słońce (na słońcu liście lekko czerwienieją). Polecamy nietypowe odmiany ’Silberlicht’ o białych kwiatach oraz 'Lunar Glow’, który ma złote pierwsze wiosenne przyrosty

 10. Kopytnik europejski (Asarum europaeum) – bardzo ładna roślina zadarniająca na zacienione stanowiska. Liście błyszczące, o bardzo charakterystycznym kształcie
 11. Runianka (Pachysandra) – ma zielone, powcinane liście. Odmiana ’Variegata’ to forma o liściach dwubarwnych – biało-zielonych. Lubi stanowiska zacienione.
 12. Barwinek (Vinca) – roślina o błyszczących liściach występująca w wielu odmianach. Oprócz najpopularniejszego Vinca minor o kwiatach niebieskich, polecamy odmianę 'Elisa’, o kwiatach białych, oraz Vinca major 'Variegata’ – barwinka o dużych białoobrzeżonych liściach
 13. Epimedium (Epimedium) – popularnie zwana kwiatem elfów, delikatna bylina o sercowatych liściach.
 14. Kokorycz (Corydalis) – ceniona za kobaltowe kwiaty (Corydalis flexuosa) oraz drobne soczystozielone liście
 15. Trójsklepka (Trycirtis) – oryginalna bylina dorastająca do 50 cm. Kwiaty najczęściej w kolorze białym, różowym, czasami z nakropieniami. Kwitnie od sierpnia do października
 16. Tarczownica (Peltiphyllum peltatum) – W kwietnieu pojawiają się pierwsze różowe kwiaty. Następnie przez cały sezon zdobią ją ozdobne soczystozielone liście, które doskonale wypełniają wolną przestrzeń w ogrodzie.

Brunnera 'Diane's Gold'

Brunnera 'Diane's Gold'

Wymienione byliny okrywają skrzętnie wolne przestrzenie pomiędzy krzewami, a także miejsca trudno dostępne. Są naturalną ochroną przed chwastami, a w trakcie kwitnienia tworzą kolorowe efektowne dywany.

Z roślin jednorocznych możemy wykorzystać: niecierpki, begonie, fukcje, szczawiki, torenie, które pysznią się bogactwem kwiatów przez cały sezon. Ich uzupełnieniem  niech będą jednoroczne ozdobne z liści: komarzyce, koleusy o bajecznie kolorowych liściach, szczawiki, iresine o pięknych ciemnobordowo-karminowych liściach, agrostis zwany polskim bambusem (pokrój zwisły), bluszczyk kurdybanek, hemizygia (podobna do komarzycy, ale ma pokrój wzniesiony). Z doświadczenia wiemy, że również gnafalia (Helichrysum petiolare – złote, srebrne czy łaciate) doskonale znoszą półcień jak również cień.

W miejscach półcienistych wiele roślin balkonowych, które polecane są na stanowiska słoneczne zdecydowanie lepiej się czują. Dotyczy to m.in. bakopy, lantany, werbeny, bidensa, surfinii, smagliczki, lobelii, scevoli.

Oprócz bylin i roślin jednorocznych sprawdzą się również wszelkiego rodzaju hortensje. W tym sezonie niezwykłą popularnością cieszą się odmiany hortensji bukietowej (Hydrangea panniculata):

 1. Limelight
 2. Phantom
 3. Vanille-Fraise
 4. Pinky Winky

Gdyż są całkowicie mrozoodporne i niezawodnie kwitną każdego roku. Cień lubią również zenobia, kiścień, kalmia, pieris, rhododendrony, azalie japońskie.

Oczywiście należy wspomnieć również o paprociach, które uwielbiają takie warunki. Oprócz popularnych wietlic czy narecznic warto poeksperymentować z mniej znanymi pozycjami jak języcznik, podżeń, onoklea czy długosz.

Jeśli chodzi o pielęgnację roślin cieniolubnych to pamiętajmy, że potrzebują mniej wody niż te polecane na stanowiska słoneczne. Nadmierne podlewanie niecierpków czy begonii może powodować ich zagniwanie.