Sprawdzone, zawsze udane kompozycje bylinowe

Projektując rabatę dobierajmy rośliny starannie

Projektując rabatę dobierajmy rośliny starannie

Spośród mnogości bylin sztuką jest dobrać i posadzić takie, które będą obok siebie rosły zgodnie, ładnie się ze sobą komponując i tworząc harmonijną całość. W tym artykule przedstawiamy kilka propozycji zestawień bylin, które dobrze się ze sobą komponują.

Przy projektowaniu rabaty bylinowej należy dobierać rośliny, które dobrze ze sobą współgrają, zarówno kolorystycznie, jak i pod względem wymagań na światło, wodę i rodzaj podłoża. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji sprawdzonych kompozycji rabat ze sprawdzonych roślin.Propozycja numer 1 – rabata na stanowisku słonecznym

Tojeść kropkowana

Tojeść kropkowana

Zastosowane rośliny:

 • tojeść kropkowana
 • szałwia omszona
 • przywrotnik ostroklapowy
 • kocimiętka Faassena
 • Bergenia sercolistna

  Bergenia sercolistna

  bergenia sercolistna

 • liliowiec
 • irys
Szałwia omszona

Szałwia omszona

Niezawodne połączenie to żółto kwitnąca tojeść kropkowana (Lysimachia punctata) oraz szałwia omszona (Salvia nemorosa) o kwiatach niebieskich. Możemy zastosować różne odmiany tych roślin np. tojeść kropkowana 'Aleksander’ o biało obrzeżonych liściach z szałwią omszoną 'Mainacht’, która niezawodnie i obficie kwitnie na niebiesko. Dzięki obrzeżonym liściom, tojeść 'Aleksander’ jest ozdobna także po kwitnieniu.

Przywrotnik ostroklapowy

Przywrotnik ostroklapowy

Kępy tych dwóch roślin sadzimy naprzemiennie, najlepiej na dużej przestrzeni. Pomiędzy nimi możemy posadzić przywrotnik ostroklapowy (Alchemilla mollis) osiągający 40 cm wysokości, ozdobny ze względu na ładne liście oraz puszyste żółte kwiatostany.

Na brzegach rabaty można dosadzić kwitnące przez całe lato kocimiętkę Faassena (Nepeta faassenii), bergenię sercolistną (Bergenia cordifolia), a z tyłu kępy żółtych liliowców (Hemerocalis) i niebieskie irysy (iris)

Taka rabata doskonale wygląda na tle zielonego żywopłotu. Zastosowane byliny są trwałe, długo kwitną i są odporne na trudne warunki. Przycięte po kwitnieniu szałwie i kocimiętki powtórzą kwitnienie.

Propozycja numer 2 – rabata na stanowisku zacienionym

Zastosowane rośliny:

 • funkia (Hosta)
 • irys syberyski niebieski (Iris sibirica)
 • bodziszek wspaniały (Geranium x magnificum)
 • języczka (Ligularia)

Hosty (Funkie)

Hosty (Funkie)

Irys syberyjski niebieski

Irys syberyjski niebieski

Bodziszek wspaniały

Bodziszek wspaniały

Języczka

Języczka

Ta propozycja może być wykorzystana, jeśli rabata, którą obsadzamy jest częściowo zacieniona. Okrągłe liście zarówno funkii, jak i języczek (języczkę sadzimy z tyłu tej kompozycji) ładnie kontrastują z wąskimi liśćmi irysa.

Powyższa aranżacja dobrze sprawdza się w okolicach oczka wodnego

Propozycja numer 3 – letnia kompozycja w kolorze różowym

Floks 'Windsor'

Floks 'Windsor'

Zastosowane rośliny:

 • floks wiechowaty 'Windsor’ (Phlox paniculata)
 • jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea)
 • przetacznik kłosowy 'Red Fox’ (Veronica spicata)
 • pysznogłówka różowa (Monarda)
 • zawilec japoński 'Konigin Charlotte’, 'Prinz Heinrich’ lub 'Praecox’ (Anemone japonica)
 • funkia 'Patriot’ (Hosta)
Jeżówka 'Tomato Soup'

Jeżówka 'Tomato Soup'

Przetacznika sadzimy z tyłu. Ma wyprostowane, ładnie ulistnione pędy dekoracyjne od wiosny do jesieni, w ciągu lata zakończone spiczastymi różowymi kwiatostanami.

Jeżówki można przedzielić kępami zawilców japońskich, a floksy różowymi pysznogłówkami. Rabatę może uzupełnić ozdobna z liści i lawendowych kwiatów funkia 'Patriot’

Propozycja numer 4 – letnia kompozycja w kolorze białym

Jeżówka 'Purity'

Jeżówka 'Purity'

Zastosowane rośliny:

 • floks wiechowaty 'David’ (Phlox paniculata)
 • jeżówka 'Purity’ (Echinacea purpurea)
 • pysznogłówka 'Schneewitchen’
 • zawilec mieszańcowy 'Whirlwind’ (Anemone hybrida)
 • Odętka wirginijska 'Alba'

  Odętka wirginijska 'Alba'

  przetacznik długolistny (Veronica longifolia)

 • odętka wirginijska 'Alba’ (Physostegia virginiana) lub 'Crystal Peak’ – nowość o zwartym pokroju i docelowej wysokości 40 cm, trudno dostępna

Ponieważ rośliny w powyższej propozycji są takie same jak w propozycji numer 3 (lub zbliżone), różniące się jedynie kolorem kwiatów, rabatę projektujemy analogicznie jak w trzeciej propozycji.

Poprzedni

Ozdobne trawy do pojemników

Następne

Czarna kolekcja bylin

4 komentarze

 1. Ewa

  Witam, szukam roślin które dobrze będą się komponować z piwoniami. Niestety nie udało mi się trafić na jakiekolwiek porady. Czy mogą Państwo mi zaproponować jakieś byliny? Będę wdzięczna
  Pozdrawiam
  Ewa

 2. Witam,

  zależy jaką rolę ma odgrywać piwonia na naszej rabacie. Jeśli dominującą, najlepiej w otoczeniu piwonii posadzić niskie byliny jak np. bodziszki, żurawki, dąbrówki, ułudki, brunnery, epimedium. Można także zastosować krzewinki takie jak modrzewnica czy gloteria.

  Jeśli posiadamy duży ogród i piwonia nie odgrywa w kompozycji roli dominującej, możemy wokół niej posadzić niewysokie krzewy jak np. klon palmowy, kiścień, kalinę, budleję czy barbulę. Uzupełnienie kompozycji z piwonii mogą być także byliny o podobnych rozmiarach np. funkie, irysy, pustynniki, ostróżki, dyptamy, jeżówki, akanty.

  • Gosia

   Witam,
   Mam do zagospodarowania rabatkę obok tarasu i chciałabym na niej posadzić jeżówki, jednak te niższe do 60 cm, szukam do nich towarzystwa, myślałam o trawkach, gdyż po 2 stronie ścieżki rosną różyczki z kostrzewą „Intense Blue”. Propozycją, którą Państwo przedstawiacie jest dla mnie” za wysoka”.
   Będę wdzięczna za propozycje.
   Pozdrawiam
   Gosia

 3. Agnieszka

  Dzień dobry!
  Tworzę rabatę z funkiami. Mam do obsadzenia północną ścianę domu. Chciałabym dodać do nich jakieś drzewko lub iglak. Czy macie Państwo jakąś propozycję? Mam do zagospodarowania plac o wielkości 2,5 na 7,5 m. Teren jest lekko pochyły. Z góry dziękuję za odpowiedź!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Oparte na WordPress & Theme by Anders Norén