Płomyk wiechowaty

Płomyk wiechowaty

W dzisiejszych czasach coraz trudniej spotkać typowy wiejski ogródek. Jest on z reguły niewielki z dużą ilością kwiatów na małej przestrzeni. W jego centralnym miejscu znajduje się przeważnie klomb w kształcie koła lub kwadratu. Warzywnik usytuowany jest z boku lub na tyłach domu. Gospodynie sadzą byliny, ale również rośliny jednoroczne, które dawniej hodowane były w całości przez nie same. Dobór bylin jest praktycznie nie zmienialny od lat. To dobre sprawdzone długo kwitnące i nieskomplikowane rośliny z okazałymi kwiatami. Najczęściej w wiejskich ogrodach można spotkać malwy, płomyki wiechowate, rudbekie, piwonie, złocienie, łubiny, irysy, wiesiołki, astry (marcinki), lilie, kosmosy, goździki, nagietki. Przy płotach wysiewają groszek pachnący i nasturcję a pod oknami maciejkę. Bardzo popularne są też bratki, lwie paszcze, lewkonie, szałwie i aksamitki.

Rudbekia

Rudbekia

Coraz mniej wiejskich ogródków. Im bliżej miast tym ogrody większe z dużą ilością iglaków i starannie wypielęgnowanym trawnikiem, a i coraz mniej gospodyń sadzi dziś warzywa. My mieliśmy przyjemność podziwiania ogródków o niepowtarzalnym wiejskim charakterze w czasie wakacji 2011. Mianowicie byliśmy w Korbielowie w Beskidzie Żywieckim. Małe i większe ogródki z mnóstwem pyszniących się kolorowych kwiatów. Po przekwitłych kwiatostanach po liściach można było mniemać, że te czasem wręcz miniaturowe ogrody były pełne kwiatów już od wczesnej wiosny.

Trzeba dodać że wraz z duchem czasu gospodynie w Korbielowe dekorują balkony surfiniami, pelargoniami, begoniami i innymi, sadząc róże rabatowe i pnące, azalie i różaneczniki. Praktycznie nie spotkaliśmy żadnej posesji bez choćby jednego kwiatka. Możemy brać przykład od Pań gospodyń z tamtych stron. A tak na marginesie to właśnie ludzie są największą wartością Korbielowa z ich niesamowitą gościnnością i życzliwością.