Złota polska jesień w ogrodzie

Oczar pośredni 'Arnold Promise'

Oczar pośredni 'Arnold Promise'

W każdym ogrodzie warto posadzić kilka roślin, które szczególnie pięknie wyglądają jesienią. Duże drzewa wspaniale prezentują się w dużych ogrodach, natomiast do niewielkich ogrodów wybieramy rośliny o mniejszych rozmiarach lub krzewy, krzewinki czy byliny.

Wspaniały efekt osiągniemy sadząc w kącie ogrodu szalenie elegancki i efektowny stożkowaty grujecznik japoński (Cercidiphyllum japonicum), który jesienią przebarwia się na jaskrawo pomarańczowo-czerwony kolor.

Klon palomowy 'Atropurpureum' najlepiej uprawiać w dużej donicy

Klon palomowy 'Atropurpureum' najlepiej uprawiać w dużej donicy

Z krzewów polecamy również pięknie przebarwiające się rośliny takie jak: azalia japońska (Azalea japonica), kalina (Viburnum), oczar (Hammamelis), klon palmowy (Acer palmatum), trzmielina oskrzydlona (Euonymus alatus), borówka amerykańska (Vaccinium corymbosum), berberys (Berberis), hortensja dębolistna (Hydrangea quercifolia), fotergilla (Fothergilla), kalina 'Watanabe’ (Viburnum plicatum)

Z grupy drzew przebarwiających się jesienną porą na szczególną uwagę zasługują: świdośliwa, tulipanowiec, sumak octowiec, klon, dąb.

Na pergoli lub ogrodzeniu możemy posadzić winobluszcz trójklapowy, winobluszcz pięcioklapowy, hortensję pnącą, dławisz czy cytryniec. Efektownie wyglądają w szczególności zwieszające się girlandy czerwonych błyszczących liści winobluszczu pięcioklapowego.

Hortensja pnąca

Hortensja pnąca jesienią przebarwia się na złoto

Jesienny ogród urozmaicą także byliny, których liście przebarwiają się na piękne barwy. Polecamy szczególnie:

 • bergenia (Bergenia cordifolia), która nie traci liści na zimę, a ich barwa przybiera odcienie czerwieni i różu (dlatego ozdobna jest przez okrągły rok)
 • bodziszek (Geranium) – niektóre gatunki ładnie przebarwiają się jesienią np. bodziszek korzeniasty (Geranium macrorrhizum) na czerwono. bodziszek czerwony (Geranium sanguineum) na szkarłatny kolor,

  Zawciągowiec

  Niebieski kwiat zawciągowca pięknie wygląda na tle czerwonego jesiennego ulistnienia

 • zawciągowiec (Ceratostigma) – zadarniająca bylina o bardzo licznych niebieskich kwiatach i długo utrzymujących się pięknie czerwonych liściach jesienią.
 • rozchodnik (Sedum) – np. rozchodnik ościsty (Sedum rupestre) przebarwia się na pomarańczowo – żółto
 • skalnica (Saxifraga)
 • rozwar (Platycodon)
 • Tiarella sercolistna (Tiarella cordifolia)

Warto wspomnieć także o roślinach iglastych przebarwiających się jesienią – polecamy szczególnie modrzew (Larix) i metasekwoję (Metasequoia).

Z kolorami nie musimy szaleć, wystarczy posadzić kilka roślin opisanych powyżej, które spowodują że ogród ożyje jesienną porą, będzie nadal piękny i ciekawy.

Poprzedni

Pachnące krzewy, byliny i pnącza

Następne

A może wrzosowisko?

2 komentarze

 1. dsaer

  piękne rośliny wymieniliście , ale zapomnieliście o jednej z najważniejszych – Aronia

  mam u siebie na działce .. I bardzo długo nie zrzuca liści jesienią .. Moja była przebarwiona w 2015 roku uwaga – 2 miesiące od konca sierpnia do konca pazdziernika..

  Tymczasem wiekszosc roslin jak na przyklad świdosliwa jest wybarwiona tylko 2 tygodnie w pazdzierniku i szybko zrzuca liscie po pierwszych przymrozkach ..
  No i Ambrowiec Amerykanski ( to drzewo ) to drzewo ze względu na długośc jesiennego wybarwienia dorównuje brzozie

 2. dsaer

  Aronia jeśli chodzi o długośc jesiennego wybarwienia nie ma sobie równych

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Oparte na WordPress & Theme by Anders Norén