Pisaliśmy już jakich roślin nie sadzić przy tarasie  Dodamy z własnego doświadczenia, że również derenie i pęcherznice mogą być również uciążliwe. To ładne krzewy o pięknie wybarwionych liściach, ale podobnie jak brzoza intensywnie brudzą. Najpierw kwiaty a następnie owoce. Oczywiście nie należy z nich rezygnować w ogóle a wręcz odwrotnie tylko ich miejsce niech będzie choć trochę oddalone od tarasu.

Co więc posadzić, aby było ładnie i dawało trochę cienia (a nie było drzewem)?  Jesteśmy wręcz zachwyceni leszczyną purpurową. Liście ma duże intensywnie ciemnopurpurowe. Takiej barwy są też „kotki” czyli zebrane w nie kwiaty męskie. Intensywny kolor liści utrzymuje się praktycznie przez cały sezon. Dopiero jesienią zielenieją. Leszczyna ta dość obficie owocuje. Siedzimy na tarasie i raczymy się jej pysznymi orzechami. Odwiedzają nas wiewiórki, dla których są przysmakiem – miło je obserwować.

Ta leszczyna znakomicie wygląda w grupach w zestawieniach kolorystycznych np. z pęcherznicą o złotych liściach, świdośliwą, dereniami o kolorowych liściach, jaśminowcem czy kaliną. Polecamy leszczynę purpurową (praktycznie nie brudzi)