Trzmielina pnąca (Euonymus Fortunei) – nasza ulubiona trzmielina

 

Trzmielina Emerald's Gold

Trzmielina pnąca w stanie naturalnym występuje w Chinach. Jest krzewem o pędach płożących się lub wspinających długości do 3 metrów. Liście ma niewielkie, eliptyczne zimozielone skórzaste, żółto nakrapiane lub z białym brzegiem. Na pędach znajdują się korzenie przybyszowe, dzięki którym wspina się po murkach, po pniach drzew podobnie jak bluszcz, przywarka, hortensja pnąca czy winobluszcz trójklapowy. Kwiaty trzmieliny są niepozorne, zielonkawobiałe, praktycznie bez znaczenia.

W naszym ogrodzie trzmielinę pnącą wykorzystaliśmy na kilka sposobów:

  1. Sadząc żywopłot z tui szmaragd przetykaliśmy ją trzmieliną odmiany Emerald Gaiety. Liście ma zielone z białym marginesem. Z czasem wypełniła przestrzenie pomiędzy tujami wspinała się po siatce jak też czepiała iglaków. Trzeba przyznać, że po 12 latach tuje przewalczyły trzmielinę, która ostała się tylko w kilku miejscach – zwłaszcza tam gdzie kilka tui rosło słabiej
  2. Tę samą odmianę posadziliśmy dookoła modrzewia szczepionego na pniu. Bardzo szybko trzmielina wspięła się na jego pień tworząc wokół jakby odwrócony lejek.
  3. Podobną odmianę Emerald’s Gold, która ma liście ciemnozielone z bardzo dużym żółtym brzegiem. Posadziliśmy na dużym skalniaku gdzie tworzy gęsty kobierzec (skracamy jej najdłuższe pędy) Z doświadczenia wiemy, że również pod drzewami tworzy zwarte dywany.
  4. Trzmielina 'Emerald's Gaiety' - odmiana szczepiona na pniu

    Pod starym orzechem znalazła miejsce odmiana Sunspot. Ma większe liście niż wyżej wymienione odmiany. Są one ciemnozielone z dużym żółtym środkiem. Jej długie pędy szybko obrosły teren pod drzewem, a część wspięła się na kilka metrów do góry (orzech jest żywy)

  5. No i nasza duma. Kilkunastoletni egzemplarz odmiany Emerald Delight zaszczepiony na pniu. Ma ona pokrój mniej więcej kulisty. Liście duże okrągławe z bardzo szerokim obrzeżeniem. Praktycznie żółty kolor przeważa. Dla nadanie jej zwartego pokroju czasami usuwa jej się uciekające pędy. Niezwykłą ozdobą są jej owoce (czterokomorowe torebki, a zwłaszcza kiedy się otworzą i ukarzą się nasiona całkowicie okryte pomarańczowymi osnówkami). Formy pienne trzmieliny Fortune’a są coraz bardziej popularne. Szczepi się je na podkładce z trzmieliny pospolitej na wysokości 60-150 cm.

 

Ponieważ trzmielina Fortune’a jest zimozielona pamiętajmy o podlewaniu ich w bezśnieżne i bezmroźne zimy. Polecamy tę trzmielinę do ogrodów, jest łatwa w uprawie, niezawodna i wielofunkcyjna.

Poprzedni

Podagrycznik – bylina do polecenia czy niekoniecznie?

Następne

Co posadzić w okolicy tarasu? – leszczyna purpurowa (Corylus maxima)

1 komentarz

  1. Michał

    Na czym można jeszcze zaszczepić trzmieline ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Oparte na WordPress & Theme by Anders Norén