Wiatr, ptaki i zwierzęta przenoszą nasiona chwastów. Z czasem mogą one rozprzestrzenić się bardzo szybko na dużych połaciach trawnika. Chwasty można eliminować drogą mechaniczną lub chemiczną:

  1. Mechaniczne usuwanie chwastów jest pracochłonne i długotrwałe. Niezwykle istotną kwestią jest odpowiednie przygotowanie podłoża przed założeniem trawnika – należy maksymalnie pozbyć się chwastów. W dalszym etapie najlepiej jest te wykopywać z korzeniami tak postępujemy z mleczem, babką i jaskrem). Niestety jest to zabieg trudny i nietrwały. Wzrost chwastów ograniczamy również przez częste koszenie.
  2. Pielenie chemiczne to metoda najszybsza i najbardziej efektywna o ile zastosuje się ją właściwie. Rozpoczyna się ją kiedy chwasty się pojawią nie czekając aż nadmiernie się rozprzestrzenią. Zazwyczaj mamy do wyboru dwa typy preparatów: kontaktowe i systemiczne. Herbicydy kontaktowe niszczą przede wszystkim części nadziemne roślin, które się z nim zetkną (nie niszczy korzeni). W przypadku herbicydów systemicznych środek transportowany jest z liści do korzeni i niszczy całą roślinę, która obumiera. Herbicydy przeznaczone do zwalczania chwastów na trawnikach działają wybiórczo nie przynosząc trawie szkody. WARUNEK: Należy bezwzględnie przestrzegać instrukcji na opakowaniu. Niektóre chwasty są wyjątkowo odporne dlatego oprysk należy powtórzyć. Zaleca się koszenie trawy nie wcześniej niż tydzień po zastosowaniu herbicydu, aby zaczął wnikać do korzeni chwastów.