To jedna z ulubionych roślin balkonowo-rabatowych. W Polsce zwana jest ułanką z powodu podobieństwa do amarantowej barwy kwiatów na ułańskich czapkach. Na przełomie XIX i XX wieku powszechnie dekorowano nią zarówno szlacheckie dwory jak i chaty. Aktualnie przeżywa niesamowity renesans popularności. Jej entuzjaści zrzeszają się w licznych towarzystwach miłośników fuksji. Obecnie wyhodowano ok 20 tys. mieszańców fuksji i ich odmian. Można podzielić je na 4 grupy:

  1. Fuksje stojące – mają pokrój wzniesiony. Nawet do 1 m, sztywne łodygi. Dobrze wyglądają w gruncie, w dużych pojemnikach bądź można z nich formować drzewka
  2. Fuksje przewieszające się – ich pędy są wiotkie. Najlepiej wyglądają sadzone w podwieszanych pojemnikach bądź w skrzynkach balkonowych. Spośród nich wyróżnia się seria California Dreamers o nieprawdopodobnie dużych kwiatach, których średnica osiąga 8-10 cm zachwycające swym pięknem
  3. Fuksje niskie – osiągają wysokość 25-40 cm. Są sztywne, dobrze rozkrzewione. Mają mnóstwo drobnych kwiatków. Mogą rosnąć na rabatach i w pojemnikach.
  4. Fukcje wieloletnie (bylinowe) – Ich nadziemna część jesienią obumiera. Na wiosnę pojawiają się nowe pędy, które przez sezon tworzą wspaniałe okazy. Przedstawicielem tej grupy jest Fuchsia magellanica. Ją jak również jej odmiany bezpiecznie jest przykryć ściółką bądź stroiszem z drzew iglastych.

Tutaj znajdziecie Państwo więcej informacji na temat odmian fuksji produkowanych w naszym gospodarstwie.

Większość odmian fuksji najlepiej rośnie i kwitnie w miejscach półcienistych. Wyjątkiem jest seria Shadow Dancer o zwartym kępiastym pokroju, która toleruje dużo słońca. Dodatkowo rośliny z tej serii charakteryzują się tym, że w jednym międzywęźlu tworzą 2 kwaity przez co rośliny obficie kwitną nieprzerwanie przez całe lato.

Fuksje lubią gleby próchniczne o ph 6,0-6,5. Powinny być regularnie nawożone nawozem do roślin kwitnących. Z powodzeniem można je przetrzymać przez zimę w temperaturze do 10 stopni C.