Rodzaj ketmia (Hibiscus) pochodzi z rodziny ślazowatych (Malvaceae). Należy do niego ponad 200 gatunków krzewów i bylin. W Polsce uprawia się:

  1. Ketmię syryjską (H. syriacus) jako krzew w ogrodzie.
  2. Ketmię, hibiscus zwany różą chinską (H. rosa sinensis) jako roślinę pokojową bądź tarasową zimującą w temp. powyżej 0 st. C
  3. Ketmię bagienną (H. moscheutos) jako bylinę, którą chcemy Państwu przybliżyć
Ketmia syryjska

Ketmia syryjska

Ten gatunek pochodzi ze wschodnich rejonów USA. Rośnie na obszarach wigotnych. Lubi słońce, w ojczyźnie osiąga wysokość nawet 2 m, w Polsce do 80 cm. Różowe kwiaty pięciopłatkowe mają średnicę do 18 cm. W uprawie są też odmiany białe, czerwone, dwubarwne, z oczkiem. W wyniku krzyżowania różnych gatunków uzyskano szereg mieszańców o bardzo dużej sile wzrostu, o przepięknych bardzo dużych kwiatach również o ciemnych liściach. W Polsce na rynku pojawiły się w 2006 roku. Od tej pory każdego sezonu ukazują się nowe zaskakujące odmiany. Osiągają wys 100-150 cm . Bardzo dobrze się krzewią. Ogromne talerzykowe kwiaty mogą mieć różne odcienie czerwieni różu lawendowe białe z oczkiem lub bez. Kwiat żyje praktycznie tylko 1 dzień (podobnie jak u liliowców), ale na pędzie jest wiele pączków i kwitnienie przeciąga się na wiele tygodni.

Gatunek i jego odmiany można rozmnażać z nasion. Natomiast bardziej okazałe mieszańce heterozyjne rozmnażane są przez sadzonki. W warunkach polskich ketmia bagienna zimuje pod solidnym okryciem np. z kory, trocin, torfu i dodatkowo śniegu. UWAGA! – na wiosnę wychodzi dość późno bo dopiero w maju. Można ją też wykopać i zimować w pomieszczeniu. Te ketmie są doskonałymi roślinami pojemnikowymi. Niższe odmiany sadzimy do donic 5-7 litrów, a wyższe do 15-20 l. Nasze egzemplarze zimują w ogrzewanym garażu.

Spośród wielu odmian trudno wymienić te najpiękniejsze bo wszystkie są śliczne. Nam najbardziej przypadła do gustu:

 

Hibiskus Cranberry Crush

Hibiskus Cranberry Crush

Hibiskus Summer Storm

Hibiskus Summer Storm

Hibiskus Jazzberry Jam

Hibiskus Jazzberry Jam

  1. Cranberry Crush – ma ciemnoczerwone niemal bordowe kwiaty średnicy około 20 cm. To odmiana kompaktowa o wys ok. 80 cm, natomiast szeroka na 130-140 cm. Tworzy kwiaty wzdłuż całej łodygi a nie tylko na końcach pędów. Podobnie ma też np. Berrylicious o kwiatach lawendowych z czerwonotruskawkowym oczkiem
  2. Summer Storm – kwiat różowy z ciemnymi bordowymi żyłkami, osiąga wys około 150 cm a liście ma zielonobordowe.
  3. Jazzberry Jam – ciemnoróżowe pofalowane kwiaty, osiągające średnicę nawet 25 cm!

Ketmia bagienna staje się coraz popularniejsza. Ukazują się corocznie coraz piękniejsze odmiany – niektóre mają kwiaty nawet do 30 cm średnicy i o coraz większej mrozoodporności.