Lantana

Lantana

Obecnie uprawiane lantany są mieszańcami pochodzącymi od gatunków Lantana camara o kwiatach czerwonych żółtych lub pomarańczowych (sprowadzone do Anglii w 1819 roku) i Lantana montevidensis o kwiatach fiołkowo-różowych lub purpurowych (do uprawy wdrożona w 1820 w Niemczech) Ich ojczyzną są ciepłe rejony Ameryki Południowej. Tam, a także w ciepłych krajach może osiągnąć wys 1,5 -2 m a u nas w zależności od odmiany 30-70 cm.

Liście mają szorstkie, owłosione po zgnieceniu wydają przyjemną woń. Zadziwiającą cechą lantan jest zmiana barwy kwiatów w czasie ich rozwoju. W jednym kwiatostanie (tworzą go małe kwiatki zebrane w małe prawie kuliste baldachy) mogą być kwiaty w różnych kolorach. Najczęściej występują kombinacje pomarańczowego, żółtego czerwonego i różowego, a także fioletowe i żółte, biało-żółte. Znane są również inne połączenia. Wyselekcjonowano też odmiany u których kwiaty mają czyste barwy np. żółte, białe czerwone czy różowe. Dodatkową ozdobą lantan są motyle, które bardzo chętnie siadają na nich.

Lantany kwitną od maja do mrozów, lubią słońce, ale doskonale czują się też w półcieniu a nawet cieniu. Niektóre odmiany mają tendencję do wiązania owoców przypominających jagody. Należy je usuwać aby nie ograniczały kwitnienia. Lantany możemy spróbować przezimować w jasnym pomieszczeniu o temp. 8-10 st. C.