Rabata bez ślimaków

Ślimaki potrafią wyrządzić w naszych ogrodach duże szkody. Można je zwalczać odpowiednimi preparatami oraz systematycznie zbierać. W ostateczności, sadzić rośliny, które po prostu ślimakom nie smakują.

Do roślin, które ślimaki omijają z daleka zaliczyć możemy m in.:

Oto propozycja rabaty złożonej z bylin, które po prostu ślimakom nie smakują:

 1. Żurawka (Heuchera) – odmiana wedle własnego uznania
 2. Ciemiernik (Helleborus) – np. biało kwitnący ciemiernik biały lub kwitnący na zielono ciemiernik korsykański
 3. Krwawnik (Achillea) – np. odmiana 'Paprika’ kwitnąca na czerwono, 'Moonshine’ kwitnący na żółto lub 'Cerise Queen’ kwitnąca na czerwono-purpurowo
 4. Rudbekia (Rudbeckia) – np. odmiana 'Goldsturm’ kwitnąca na żółto czy 'Goldquelle’ o kwiatach pełnych
 5. Mak orientalny (Papaver orientale) o bardzo dużych kwiatach
 6. Rozplenica japońska (Pennisetum alopecuroides) kwitnąca od sierpnia do października, nadaje lekkości rabacie
 7. Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea) – np. odmiana 'Alba’, 'Little Angel’ o zwartym pokroju, 'Purity’ o śnieżnobiałych kwiatach i krótkich płatkach, 'Tomato Soup’ o kwiatach czerwonych, 'Tangerine Dream’ o kwiatach pomarańczowych, 'Maui Sunshine’ o kwiatach żółtych, 'Ruby Giant’ o kwiatach różowych i dużej sile wzrostu, 'Green Eye’ z zielonym oczkiem w środku kwiatostanu. Można również posadzić nowe piękne odmiany o pełnych kwiatach np. 'Secret Lust’, 'Secret Passion’, 'Secret Desire’ 'Coral Reef’, 'Cranberry Cupcake’, 'Gum Drop’, 'Pink Double Delight’
 8. Tawułka (Astilbe) – odmiana o kwiatach czerwonych 'Astary Red’
 9. Dzielżan (Helenium) – np. odmiana 'Moerheim Beauty’ o kwiatach czerwonych
 10. Turzyca (Carex) – wspaniale rozluźni kompozycję. Można wykorzystać np. turzycę rzędową 'Lemon Zest’ (Carex siderosticha) o grubych limonkowo-złotych liściach. Do ciekawych należą też turzyca włosista 'Bronze Form’ (Carex commans), turzyca morrowa 'Variegata’ (Carex morrowii), turzyca japońska 'Evergold’ (Carex oshimensis)
 11. Bodziszek wspaniały (Geranium x magnifocum) o kwiatach niebieskich

Rabata skomponowana z tych roślin w tonacji czerwono-żółto-niebieskiej będzie nie tylko ładnie wyglądała, ale także powinna oprzeć się naporowi ślimaków. Oczywiście nie ma gwarancji, że ślimaki nie będą podjadać liści powyższych roślin, ale z pewnością nie na tyle aby je ogołocić. Z pewnością uda im się zakwitnąć i stanowić prawdziwą ozdobę naszego ogrodu.

Poprzedni artykuł

Drzewa i krzewy w pojemnikach

Następny artykuł

Krzewy w tonacji różowej

3 Komentarzy

 1. Sprawdzone sposoby na ślimaki to intensywne posypani ślimaków solą spożywczą, pod wpływem której się rozpuczają. Inna rada to wysypanie wokół terenu, gdzie się znajdują wapna – gdy do niego dojdą, już z niego nie wyjdą. Widziałam też jak niektórzy wkopują w ziemię przepołowioną butelkę w miejscach najbardziej „strategicznych” i tam wsypują środek na ślimaki, jeśli do niej wejdą to giną.

 2. Kaśka

  Języczkę ślimaki żrą bez opamiętania. Funkie chociaż nie są całe zjedzone też wyglądają brzydko, jeśli są podziurawione przez ślimaki.

 3. Halina

  Jarzmiankę mam i niestety bywa podgryzana przez ślimaki. Podobnie jeżówka.

Dodaj komentarz

Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright Florini.pl powered by WordPress & Theme by Anders Norén