Smagliczka – roślina ozdobna o wielu osłonach

Smagliczka górska

Jeśli chcemy doczytać o smagliczce często mamy kłopoty z klasyfikacją tych roślin i po prostu nie możemy się ich doszukać. Występuje pod łacińską nazwą Lobularia, ale też szukajmy pod Allysum, gdyż są to synonimy. Smagliczki to bardzo wdzięczne rośliny są bylinami, ale też jednorocznymi. Bylinowe najczęściej uprawiane to:

 1. Smagliczka górska (Allysum montanum) od dawna uprawiana w ogrodach – wysoka 5 – 25 cm, pędy ma płożące. Kwitnie od IV do VI, kwiaty drobne żółte zebrane w gęste kwiatostany, które w miarę przekwitania wydłużają się. Lubi słońce toleruje suche stanowiska.

 2. Smagliczka skalna (Allysum saxatile) to zimozielona smagliczka do 30 cm o wydłużonych szarych liściach. Kwiaty drobne, złotożółte zebrane są w baldachogrona. Kwitnie bardzo obficie w IV – V. Czasem zakwita ponownie jesienią. Te bylinowe smagliczki najczęściej sadzone są na skalniakach i rabatach. Pięknie wyglądają posadzone w sąsiedztwie żagwinów, których niebieskie lub purpurowe kwiaty pięknie kontrastują z żółtym kolorem smagliczek.

Smagliczka nadmorska

Smagliczki jednoroczne można je rozsadzać z siewu lub poprzez sadzonki. Z gatunków jednorocznych najczęściej uprawiana jest smagliczka nadmorska (Lobularia maritima). Rośliny mają zwarty pokrój, wys. 5 – 30 cm. Kwiaty drobne, zebrane w gęste grona wręcz oblepiają roślinę. Najczęściej uprawianymi smagliczkami są odmiany białe. Znakomicie kontrastują z roślinami o ciemnych barwach. My w tym roku poprzetykaliśmy żurawki o ciemnych liściach właśnie białymi smagliczkami. Efekt znakomity. Można dostać też odmiany o kwiatach różowych, fioletowych, ciemnoróżowych, lawendowych, purpurowych. Kwitną przez cały sezon lubią gleby lekkie, ciepłe i przepuszczalne.

Czasami w trakcie sezonu smagliczki te przestają kwitnąć. Dobrze jest wtedy przyciąć przekwitłe kwiatostany i w krótkim czasie ponownie zakwitają. Wykorzystuje się je na obwódki, rabaty, w ogrodach skalnych. Ładnie wyglądają posadzone dookoła pnia form piennych. Rozmnaża się je z siewu. Smagliczki jednoroczne mnożone wegetatywnie przez sadzonki. Od kilku lat dostępne są smagliczki pozyskiwane poprzez sadzonki. Ich cechą charakterystyczną jest wiszący pokrój. Odmiana ‚Snow Princess’ to wielokrotna laureatka wielu wystaw. Jest zwarta, ładnie się krzewi, kwitnie bardzo obficie przez cały sezon. Polecana do skrzynek balkonowych, wysokich donic, a także do wiszących koszy. Z doświadczenia wiemy, że w tych ostatnich bardzo przesycha i żółknie, ale jeśli nie będziemy jej wiecznie przesuszać plus stosować regularnie nawozy odwdzięczy się obfitym kwitnieniem i zieloną barwą liści. Posadzona do gruntu da nam dywan białych kwiatów.

Podobną do niej jest odmiana ‚White Stream’. W tym roku (2012) w Essen na międzynarodowych targach roślin pokazano nowość odmiany ‚Princess Primavera’ o dekoracyjnych liściach z białym brzegiem – ponoć tolerancyjną na wiosenne przymrozki. W sezonie 2013 będzie u nas dostępna odmiana ‚Lavender Stream’ o kwiatach lawendowopurpurowych. Na koniec trzeba wspomnieć o najważniejszym atucie smagliczek a mianowicie ich zapachu. Kwiaty pachną bardzo intensywnie wydzielając słodki zapach miodu. Posadzone w skrzynce z ciemnoniebieskim heliotropem, który pachnie wanilią stworzymy i ładną i wonną kompozycję.

Poprzedni artykuł

Wielosił błękitny – bylina o niezwykłych liściach

Następny artykuł

Czojsia – mało znana roślina pojemnikowa

2 Komentarzy

 1. Iza

  Czy i kiedy będą u Państwa smagliczki, bo w tej chwili jest tylko jedna skalna ? Nie ma nawet tej, którą Państwo planowali mieć w u. roku – Lavender Stream. Nie wiem czy była, bo nie robiłam w zeszłym roku żadnych roślinnych zakupów.
  Interesowałaby mnie odmiana Princess Primavera, której zdjęcie widziałam już dawno temu w e-ogrodach.pl.
  Tam zobaczyłam również kocankę wełnistą Rondello, którą też się zachwyciłam i też bardzo mnie interesuje.
  Jeśli nie widzę tych roślin teraz, to w tym roku pewnie już ich nie będzie ? Jeśli nie w tym roku, to kiedy i w jakiej formie – sadzonek czy nasion ?
  Pozdrawiam, Iza

 2. Balfala

  Czytam bloga już od jakiegoś czasu, a właściwie mam kilka takich które śledzę regularnie i ten jest wśród nich. Mam 2 ogrody – jeden w centrum Polski, drugi w miejscowości nadmorskiej. Pierwszy był ten w centrum kraju. Chciałam niektóre moje ulubione rośliny przenieść do ogrodu nad morzem, ale okazuje się że nie wszystkie lubią ten klimat. Sprawdziłam do tej pory kilka roślin i 2 z nich, już wiem że będą wysiewała co roku – smagliczka i turki, zwane aksamitkami lub przez niektórych śmierdzielami. Smagliczka wytrzymuje z powodzeniem wiatr i suszę. Rozrasta się w piękne kępy. U mnie posadziłam biała odmianę. Może polecicie coś więcej?

Dodaj komentarz

Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright Florini.pl powered by WordPress & Theme by Anders Norén