Bergenia sercolistna – bylina niezwykle użyteczna

 

Bergenia sercolistna

Bergenia (Bergenia cordifolia) ma duże skórzaste liście pomimo że poleca się ją na stanowiska cieniste lub półcieniste całkiem nieźle radzi sobie w słońcu. Tworzy dywan zimozielonych liści. To ważne gdy chodzi nam o całoroczny efekt. Znakomita do sadzenia pod koronami drzew w sąsiedztwie paproci, bodziszków, brunery, żurawek, tawułek, funkii, przywrotnika, tarczownic, rodgersji, epimedium, wielosiłów, trzyktorek, trójsklepek, parzydeł.

Zaleca się nie sadzić bergenii w pełnym słońcu, które może ją przypalać. Z własnego doświadczenia możemy stwierdzić, że znakomicie czuje się na otwartej przestrzeni, w okolicy oczka wodnego gdzie obrasta kamienny murek. Wręcz idealne stanowisko znaleźliśmy dla niej przy ujściu rynny w cienistym wschodnio-północnym narożniku domu. Jakby wypływała z kępy dorodnego parzydła i łagodziła rzeczony kąt. Na dodatek jest długowieczna. W tym miejscu rośnie co najmniej 15 lat. Kwitnie wiosną IV-V, kwiaty zebrane są w wiechowate prawie kuliste kwiatostany, najczęściej lilaróżowe. W słońcu kwitnie obficiej. Odmiana Purpurea ma kwiaty intensywnie ciemnoróżowe. Silberlicht – liście duże wzrost silny do 45 cm, kwiaty białe po przekwitnieniu różowawe.

Bergenia 'Lunar Glow'

Bergenia 'Pink Dragonfly'

Bergenia 'Sakura'

 

 

 

 

 

 

Najcenniejsze są mieszańce międzygatunkowe. Różnią się wielkością całych roślin, liści i kolorem kwiatów. Od kilku lat można kupić bardzo ciekawe odmiany, które przede wszystkim nisze od gatunku bergenia cordifolia. Liście również mniejsze o ładnym kształcie, błyszczące ślicznie przebarwiające się na zimę – przeważnie na burgundowo-czerwono. Oto kilka godnych polecenia odmian.

 1. Dragonfly Angel Kiss – wys 30 cm szer 25 cm, kwiaty białe z różowym środkiem, kwitnie III-IV
 2. Bergenia 'Bressingham White'

  Dragonfly Sakura – wys 30 cm szer 25 cm, kwiaty jasnoróżowe z różowym ciemnym środkiem z różowym środkiem, kwitnie IV-V

 3. Dragonfly Pink – wys 25 cm szer 30 cm, kwiaty ciemnoróżowe, kwitnie III-IV
 4. Lunar Glow –  wys 25 cm szer 45 cm. To wyjątkowa odmiana gdzyż jej wiosenne liścei mają kremowo-żółte zabarwienie utrzymujące się do lata. Wiosną II-IV ukazują się kwiaty fioletowo-różowe. Zimą liście są burgundowo-czerwone
 5. Dumbo – kwiat różowy z ciemniejszym  środkiem. Liść ciemnozielony, wys. 40 szer 30, kwitnie V-VI
 6. Bressingham White – wys 30 szer 40 cm, kwiaty białe III – IV. Polecana na pełne słońce i do półcienia
 7. Bressingham Pink – liście ciemnozielone, przebarwiające się zimą na purpurowo. Kwiaty ciemnoczerwone, wys 30 szer 35 cm. Doskonała odmiana na słońce, kwitnie wczesną wiosną

Bergenie znakomicie sprawdzają się też jako rośliny pojemnikowe. Ich duże błyszczące liście pięknie wypełniają terakotowe donice.

Poprzedni artykuł

Świdośliwa – roślina uniwersalna

Następny artykuł

Cieszynianka (Hacquetia epipactis) – cenna i rzadka bylina

1 Komentarz

 1. Anna12

  bergenie rosną w moim ogródku już ze 20 lat – są niezawodne!

Dodaj komentarz

Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright Florini.pl powered by WordPress & Theme by Anders Norén