Witamy w sezonie 2021. Miło nam poinformować, iż rozpoczęliśmy wysyłki roślin.
Zamówienia są realizowane w terminie do 3 dni roboczych.Rudbekia 'Sun Ka Ching'

Rudbeckia

Ilość:
14,90 PLN
Dostępne:
Dostępny
Producent:
GZ3
Najniższy koszt przesyłki:
Waga
1.20 kg

PRZEŁOMOWA RUDBEKIA!


Kompaktowa odmiana pochodząca od klasyki 'Goldsturm'. Tworzy gęste rozkrzewione, regularne kępy. Roślina średniego wzrostu, dorasta do ok. 60 cm wysokości. Liście i pędy ciemnozielone szorstkie, delikatnie owłosione. Liście długie, lancetowate, ząbkowane, maleją wraz z wysokością osadzenia na pędzie. Pędy rozgałęzione, wyprostowane, zakończone koszyczkowatymi kwiatostanami. Kwiaty złocistożółte z ciemnobrunatnym środkiem tworzące olśniewające kępy. Kwiaty rurkowate są wypukłe ciemnobrązowe, prawie czarne, natomiast kwiaty języczkowate są intensywnie żółte, płatki długie i wąskie, nie blakną. Kwitnie bardzo bujnie i długo od końca lipca do października. Kwiaty są trwałe, długo trzymają się na pędach.

 

Należy wybrać dla niej stanowisko ciepłe i słoneczne. Gleba powinna być średnio żyzna, przepuszczalna, próchnicza, podłoże wilgotne o lekko kwaśnym odczynie. Latem nie lubi przesychania ziemi, w okresie suszy rośliny wymagają podlewania. Jest tolerancyjna na nieco uboższe w składniki odżywcze gleby. Zniesie każdy rodzaj podłoża, choć im jest żyźniejsza, tym ładniej kwitnie. Jest rośliną o dużej wytrzymałości na mrozy (-28,9 do -34,4)°C. Gdy zaczną pojawiać się pierwsze liście warto ją nawieźć nawozem wieloskładnikowym. Jesienią lub wczesną wiosną, przed rozpoczęciem wzrostu, zalecane jest oczyścić kępę z zeszłorocznych, martwych pędów, aby zrobić miejsce świeżym przyrostom. Należy przyciąć jej suche pędy tuż nad ziemią.

 
Sun Ka-Ching ma małe liście i drobne kwiatostany, zaleca się ją uprawiać na skraju rabat, gdzie złapie więcej słońca. Jest doskonała na duże, słoneczne rabaty bylinowe, gdzie tworzy barwne kompozycje ogrodowe. Często uprawia się je w ogrodach wiejskich i przydomowych. Wykorzystywana jest do miejskich nasadzeń w zieleni publicznej, także, jako roślina okrywowa. Nadają się także do dekoracji parków i do kompozycji naturalistycznych. Ze względu na długie kwitnienie i sztywne pędy może być sadzona w dużych grupach po 10-20, tworząc całe łany kwietne. Dobrze wygląda sadzona przy ogrodzeniach, wzdłuż ścieżek, przy murach i ścianach.  Jest ciekawą alternatywą dla jeżówek lub może być dodatkiem do ich kolekcji. Może być także sadzona z innymi gatunkami rudbekii, dla kontrastu o ciemnym zabarwieniu kwiatów, podkreśli wtedy jej barwę. Najlepiej komponuje się w towarzystwie z innym bylinami, np. nachyłkami, przetacznikami, tawułkami, liatrami, żurawkami, trytomami oraz z dzielżanami.  Można ją także uprawiać w pojemnikach, kwietnikach, jako ozdobę balkonów i tarasów. Rudbekia nadaje się również na kwiat cięty, długo zachowuje świeżość w wazonie, oraz do suchych bukietów.  Stanowi wspaniałe uzupełnienie niewysokiej rabaty. Jest niekłopotliwa i w pełni mrozoodporna.
 

 

Kupujesz dorodną sadzonkę w pojemniku 1 litrowym.
Na poniższym zdjęciu prezentujemy przykładowe oferowane egzemplarze.

 

Główne zalety rudbekii 'Sun Ka Ching':
  Nowa odmiana o bardzo zwartym pokroju
  Nadaje się na kwiat cięty i do zasuszenia
  Roślina mało wymagająca i mrozoodporna
  Cenna pozycja dla kolekcjonerów
  Niezwykle ozdobna - fantastycznie ożywi jesienne rabaty 
Podstawowe informacje:
           
  żółto-
brązowy
VII - X 35-40 cm słońce, półcień 1 l