Aktualny termin realizacji zamówień wynosi do 3 dni roboczych

Nowość
O-S

Rudbekia Littlebeckia 'Ballerina' | Rudbeckia hirta

Status: roślina w produkcji
Najniższy koszt dostawy: 19,00 PLN
18,90 PLN
Ilość

Rudbekia Littlebeckia 'Ballerina'

Littlebeckia to zupełnie nowa seria rudbekii o kompaktowym pokroju i oszałamiającej obfitości kwitnienia. 'Ballerina' tworzy gęste okrągłe bukiety kulistych pełnych kwiatów. Od czerwca do października zachwyca licznymi "pomponami" w kolorze złotym z brązowym środkiem. Płatki bliżej środka kwiatostanu posiadają charakterystyczny czewono-brązowy rumieniec. Zarówno łodygi, jak i liście zielone pokryte są delikatnym meszkiem.

Rośliny bardzo dobrze się krzewią tworząc bardzo elegancki, zwarty pokrój. Osiągają do 40 cm wysokości przy niewiele mniejszej średnicy. Dzięki swoim urokliwym barwom przyciąga barwne motyle. Kwiaty doskonale sprawdzają się jako cięte, długo utrzymując świeżość w wazonie.

Jak uprawiać rudbekię Littlebeckia 'Ballerina'?

Należy wybrać dla niej stanowisko ciepłe i słoneczne. Gleba powinna być średnio żyzna, przepuszczalna, próchnicza, podłoże wilgotne o lekko kwaśnym odczynie. Latem nie lubi przesychania ziemi, w okresie suszy rośliny wymagają podlewania. Jest tolerancyjna na nieco uboższe w składniki odżywcze gleby. Zniesie każdy rodzaj podłoża, choć im jest żyźniejsza, tym ładniej kwitnie. Jest rośliną o niskiej wytrzymałości na mróz (do -17°C.), dlatego wymaga okrywania na zimę lub uprawy w pojemniku i zabierania na zimę do pomieszczenia. Gdy zaczną pojawiać się pierwsze liście warto ją nawieźć nawozem wieloskładnikowym. Jesienią lub wczesną wiosną, przed rozpoczęciem wzrostu, zalecane jest oczyścić kępę z zeszłorocznych, martwych pędów, aby zrobić miejsce świeżym przyrostom. Należy przyciąć jej suche pędy tuż nad ziemią.

Zastosowanie rudbekii Littlebeckia 'Ballerina'

Rudbekia Littlebeckia 'Ballerina' fantastycznie sprawdzi się jako roślina pojemnikowa, zdobiąc od czerwca aż do pierwszych przymrozków balkon lub taras. Ze wsględu na nieduże rozmiary może być także posadzona na froncie rabaty, gdzie złapie więcej słońca. Wspaniale sprawdza się sadzona w grupach po kilka czy kilkanaście sztuk lub w wielobarwnych kompozycjach ogrodowych. Często uprawia się je w ogrodach wiejskich i przydomowych. Nie mogą przejść obok niej obojętnie miłośnicy kompozycji naturalistycznych. Ze względu na długie kwitnienie i sztywne pędy może być sadzona w dużych grupach po 10-20, tworząc całe łany kwietne. Dobrze wygląda sadzona przy ogrodzeniach, wzdłuż ścieżek, przy murach i ścianach.  Jest ciekawą alternatywą dla jeżówek lub może być dodatkiem do ich kolekcji. Może być także sadzona z innymi gatunkami rudbekii, dla kontrastu o ciemnym zabarwieniu kwiatów, podkreśli wtedy jej barwę. Najlepiej komponuje się w towarzystwie z innym bylinami, np. nachyłkami, przetacznikami, tawułkami, liatrami, żurawkami, trytomami oraz z dzielżanami.  Można ją także uprawiać w pojemnikach, kwietnikach, jako ozdobę balkonów i tarasów. Rudbekia nadaje się również na kwiat cięty, długo zachowuje świeżość w wazonie, oraz do suchych bukietów.  Stanowi wspaniałe uzupełnienie niewysokiej rabaty.

Główne zalety Rudbekii Littlebeckia 'Ballerina':
Wspaniały kompaktowy pokrój
Bardzo długie kwitnienie
Idealna do kompozycji naturalistycznych
Łatwa w uprawie
Podstawowe informacje:
żółty VI - X 40 cm słońce 1 litr
Przykładowe zdjęcie sadzonki w sezonie:
Podstawowe cechy
Szerokość:20 cm
Przedział wysokości:20-60 cm
Wysokość:40 cm
Przeznaczenie:do nasadzeń naturalistycznych| do pojemników| na kwiat cięty| na rabaty| na skalniaki
Okres kwitnienia:IX| VI| VII| VIII| X
Termin kwitnienia:jesień| lato
Podlewanie:przeciętne
Stanowisko:słońce| słońce lub półcień
Mrozoodporność:wymaga okrycia
Kolor liści:zielony
Kolor kwiatów:żółty

Na podstawie 0 opinii

ogólnie

Dodaj nowy komentarz