Supertunia Vista ponownie dostępna! Kupuj duże i dorodne sadzonki z dostawą do domu. Wybieraj spośród 6 odmian. Zobacz aktualną ofertę
Aktualny termin realizacji zamówień wynosi do 3 dni roboczych

Liatry

Wyświetlono: 1 – 3 z 3 wyników

Liatra – uprawa, pielęgnacja i odmiany

Fani ciekawej i oryginalnej roślinności na pewno zainteresują się sadzonkami liatry kłosowej. To bylina wieloletnia, która należy do rodziny astrowatych i obejmuje aż 42 gatunki. Pochodzi z Ameryki Północnej i większość jej odmian doskonale radzi sobie w suchych miejscach. Ta oryginalna roślina bez wątpienia przyciąga spojrzenia i może stanowić fantastyczny akcent kolorystyczny w uporządkowanym ogrodzie. W naszym sklepie znajdziesz kilka jej odmian – zapewniamy, że warto przyjrzeć się im nieco bliżej.

Liatry to rośliny, które zwykle dorastają do ok. 1 m wysokości, dlatego warto wziąć to pod uwagę podczas planowania kompozycji z wykorzystaniem tej rośliny. Choć pozornie ten rozmiar może się wydawać kłopotliwy, to jest on ogromną zaletą liatry – dzięki niemu może ona stanowić znakomite tło dla innych roślin, szczególnie tych, które są niższe i bez towarzystwa wysokich kwiatów nie wyglądają efektownie.

Kwiaty liatry są zebrane w podłużne kłosokształtne koszyczki, przez co roślina przybiera maczugowaty kształt. Jej liście są lancetowate i mają ok. 30 cm długości. Pokrój rośliny jest wzniesiony, łodygi są pojedyncze i proste, a liście tworzą trawiaste kępy, które nadają roślinie objętości.

Jak i kiedy sadzić liatrę?

Liatry można sadzić przez cały rok, jednak najlepszym momentem na jej wysadzanie jest jesień lub wiosna. Te piękne rośliny są bardzo lubiane przez gryzonie, dlatego wybierając dla nich stanowiska, warto pamiętać o dodatkowym zabezpieczeniu bulw koszyczkami, w których liatra będzie chroniona przed ewentualnymi atakami. Roślina ta nie wymaga głębokiego sadzenia, dlatego bardzo często jest uprawiana w doniczkach i stanowi fantastyczną ozdobę tarasów i balkonów. Ze względu na swoje walory dekoracyjne liatra sprawdzi się doskonale jako roślina przeznaczona na kwiaty cięte do bukietów. Jej ogromnym walorem jest też trwałość – kwiaty mogą stać w wodzie nawet do dwóch tygodni, zachowując swój piękny wygląd. W ogrodach niekiedy jest wykorzystywana jako tło dla niższych roślin rosnących na rabatach – można z nią tworzyć fantastyczne zestawienia. Ze względu na swoją uniwersalność pasuje do różnych stylów aranżacji ogrodu, ale szczególnie urokliwie wygląda w tych nieregularnych – naturalistycznych, wiejskich lub angielskich.

Liatra – pielęgnacja i wymagania

Liatra to roślina, która preferuje średniożyzne podłoże – przepuszczalną i suchą glebę o lekko kwaśnym odczynie. Bardzo dobrze znosi okresowe susze, jednak należy pamiętać o jej podlewaniu, gdy będą się one przedłużać. To roślina wieloletnia, która może rosnąć przez wiele lat na jednym stanowisku, jednak jeśli zaobserwujemy u niej słabsze kwitnienie, może to oznaczać konieczność przeniesienia jej na inne miejsce. Zwykle roślina ta nie wymaga nawożenia.

Liatra charakteryzuje się długim okresem kwitnienia – rozpoczyna się ono w czerwcu i kończy w sierpniu, dlatego warto zatroszczyć się o usuwanie przekwitłych kwiatostanów. Zabieg ten pobudzi roślinę do ponownego kwitnienia. Liatra jest miododajna, dlatego przyciąga zapylacze. Jako roślina, która jest w pełni mrozoodporna, nie wymaga ona dodatkowych zabiegów przed zimą, jednak dla bezpieczeństwa można ją przykryć niewielką warstwą liści lub kompostu. Jeśli i Ty chcesz stać się posiadaczem tej pięknej rośliny, to zapoznaj się z ofertą naszego sklepu. Znajdziesz tutaj odmiany tej byliny długo kwitnącej o różnych kolorach kwiatów.

Odmiany liatry – sprawdź naszą ofertę!

Jak wspomniano wcześniej, liatry to dość wysokie rośliny, dlatego kwiaty, które posadzimy w ich sąsiedztwie, powinny być podobnej wysokości lub niższe. W tym drugim przypadku warto umieścić je przed liatrami, by te stanowiły dla nich tło. Dobrymi sąsiadami będą więc dzwonki, tawułki, nachyłki, krwawniki ogrodowe, lawenda lub kocanki ogrodowe. Obecnie w naszym sklepie są dostępne następujące odmiany tej byliny:

Jeśli pragniesz stworzyć wspaniałe kompozycje kwiatowe na swoich rabatach, to nie może w nich zabraknąć takich perełek jak dekoracyjna liatra. Nie zwlekaj – już teraz skompletuj swoje zamówienie, by jak najszybciej cieszyć się z wysokiej jakości sadzonek. Gwarantujemy, że zamówione przez Ciebie rośliny dotrą pod Twój adres w nienaruszonym stanie.