Wszystkie zamówienia są wysyłane obecnie w terminie do 5 dni roboczych

Akebie

Wyświetlono: 1 – 2 z 2 wyników

Akebie – piękne czekoladowe pnącza ogrodowe

Pnącze, jakim jest akebia pochodzi z terenów odległej Japonii. Najczęściej spotykana nazwą jest czekoladowe pnącze, które jest zasługą nietuzinkowych kwiatów w kolorze purpurowym. Co ciekawe charakterystyczny jest również zapach tej rośliny, który w okresie kwitnienia przypomina woń cynamonu. Sprawdź sadzonki akebii dostępne w naszej ofercie!

Jak uprawiać i pielęgnować akebię?

Akebie najlepiej rosną w przepuszczalnym podłożu, choć ich wymagania nie są zbyt wysokie, to nie lubią długotrwałej wilgoci. Dlatego też przed posadzeniem akebii potrzebne jest wykonanie dobrego drenażu. To roślina przeznaczona na półcieniste stanowiska, która nie poradzi sobie w słonecznych miejscach. Choć to roślina mrozoodporna to ma tendencje do przemarzania, dlatego warto ją zabezpieczyć przed mrozem. Jeśli jednak przemarznie, to można liczyć na błyskawiczną regenerację. Jej największa zaleta są ozdobne kwiaty, które pojawiają się wczesną wiosną i stanowią największy walor dekoracyjny. Po zakończonym okresie kwitnienia zawiązuje owce, które również są fantastyczną dekoracją. Choć pnącze to nie ma wygórowanych wymagań, to warto nawozić je w okresie kwitnienia, specjalnym nawozem przeznaczonym do tego typu roślin. Oprócz tego, jak wszystkie inne pnącza, akebie potrzebują podpór, po których mogłyby się wspinać. Dlatego też najlepszym miejscem na ich sadzenie będą okolice murów, ogrodzenia, a także kratki i pergole.

Akebie – rozmnażanie i zimowanie

Do wyjątkowych pnączy można zaliczyć akebie, które w łagodniejszych częściach Polski pozostają roślinami zimozielonymi i nie gubią liści. Roślina ta nie wymaga specjalnych osłon przed mrozem. Jedynie młode sadzonki warto zabezpieczyć, bo są one bardziej podatne na wpływ ujemnej temperatury. Należy również pamiętać, że nie należy jej przycinać zimą, a dopiero na wiosnę, ponieważ akebie przycinanie w jesieni stają się bardziej wrażliwe na mróz. Rozmnażanie tych roślin jest łatwe i można je zrobić przez odkłady, a także przez nasiona. Najłatwiejsze jest jednak zadołowanie odkładów, czyli przygięcie pędu i przysypanie ziemią. Najwygodniejszym sposobem będzie jednak skorzystanie z gotowych sadzonek, które można zamówić w naszym sklepie. Oprócz akebii dostępne są również inne rośliny ogrodowe.

Akebia – odmiany i ciekawostki

To dekoracyjne pnącze jest wspaniałym sposobem na urozmaicenie przestrzeni wokół części relaksacyjnych, a także na stworzenie ciekawych stref w ogrodzie. Akebie mają wiele ciekawych odmian, takich jak:

  • Akebia pięciolistkowa  o czekoladowopurpurowych kwiatach, osiąga do 6 m wysokości,
  • Akebia pięciolistkowa 'Variegata'  z liśćmi o białych plamkach, osiąga 5 m wysokości,
  • Akebia pięciolistkowa 'Alba' o białych kwiatach dorasta do 6 m wysokości,
  • Akebia pięciolistkowa 'Silver Bells' o białych kwiatach z purpurowym pręcikiem osiąga 6 m wysokości,

Akebia to piękne pnącze, które wytwarza jadalne i bogate w substancje odżywcze owoce. Wybierz silne i dorodne sadzonki prosto z naszej uprawy!