Zobacz TOP30 roślin września. To nowa kategoria, w której prezentujemy wyselekcjonowane rośliny z naszej oferty,
które akualnie prezentują się szczególnie dekoracyjnie. Są tuż przed kwitnieniem, bądź w jego trakcie. Kliknij i sprawdź szczegóły.

Astry

Wyświetlono: 1 – 18 z 34 wyników

Aster sadzonki – uprawa w ogrodzie i pielęgnacja

Astry, nazywane także marcinkami, należą do rodziny astrowatych, która liczy aż 250 gatunków. Są to rośliny wieloletnie, których największą ozdobę stanowią kwiaty, pojawiające się aż do przymrozków. Najczęściej uprawiane są na rabatach kwiatowych jako ozdoba ogrodu lub w uprawach na kwiaty cięte, ponieważ znakomicie prezentują się w jesiennych bukietach.

Aster sadzonki – różne rodzaje

Astry to piękne kwiaty, które obficie kwitną w sezonie jesiennym. Będą piękną ozdobą ogrodu w okresie, w którym większość roślin kończy kwitnienie. Te wdzięczne byliny mają wiele odmian, które można znaleźć w przydomowych ogrodach. Astry dzielimy na:

  • aster krzaczasty,
  • aster nowobelgijski,
  • aster nowoangielski,
  • aster gawędka,
  • aster gładki,
  • aster chiński.

Najczęściej w polskich ogrodach pojawiają się astry krzaczaste, które osiągają od 20 do 50 cm wysokości i mają zdrewniałe, wzniesione pędy, na których pojawiają się obfite wiechowate kwiatostany. Szkółka bylin to miejsce, w którym znajdziesz najwięcej odmian tej rośliny.

Sprawdzony sposób uprawy astrów

Astry najlepiej sadzić wiosną lub jesienią. Wybierając dla nich stanowisko, warto wziąć pod uwagę późny okres kwitnienia, który przypada od sierpnia do listopada. Wymagają żyznej i umiarkowanie wilgotnej gleby, a także słonecznych stanowisk. Choć sadzonki zdecydowanie najlepiej kwitną, gdy mają duży dostęp do promieni słonecznych, to poradzą sobie również na półcienistych stanowiskach. W naszym sklepie dostępne są sadzonki różnych odmian astrów w tym astry krzaczaste.

Aster – pielęgnacja i zimowanie

Jako rośliny wieloletnie i mrozoodporne astry nie wymagają okrywania na zimę, jednak późną jesienią należy je ściąć tuż przy powierzchni gruntu. Sadzonki astrów są bardzo wytrzymałe jednak w okresie suszy i silnych upałów wymagają dodatkowego nawodnienia. Nie tolerują zbyt długiej suszy, która wywołuje u nich żółknięcie liści i skraca okres kwitnienia przypadający na sierpień, wrzesień i październik. Warto w tym czasie pomyśleć o dodatkowym zasileniu roślin naturalnym nawozem.

Astry wieloletnie – odmładzanie roślin

Jeśli masz w ogrodzie astry wieloletnie i odpowiednio je przezimujesz, możesz się postarać o ich odświeżenie. Pojedyncza roślina może bowiem rosnąć w jednym miejscu nawet do kilku lat, choć z czasem zacznie coraz słabiej i krócej kwitnąć. Z tego powodu astry warto odmładzać. Najlepiej robić to co mniej więcej cztery lata. W ramach takiej czynności astry wieloletnie się wykopuje, a następnie oddziela się rozłogi korzeni od starej karpy-matki. Należy ją wyrzucić, a młode sadzonki posadzić w świeżej ziemi.

Astry – najczęstsze choroby oraz szkodniki

Podobnie jak wszystkie inne rośliny w ogrodzie, astry są narażone na wiele chorób, które mogą wpłynąć na ich wygląd, a nawet doprowadzić do obumarcia. Najczęściej atakuje je mączniak prawdziwy. Objawia się charakterystycznym białym nalotem, który wyglądem przypomina mąkę – stąd właśnie bierze się nazwa choroby. Jest to schorzenie trudne w wyleczeniu i bardzo zaraźliwe, dlatego warto dbać o regularny oprysk astrów fungicydami lub naturalnymi roztworami na bazie drożdży, aby zapobiegać inwazji. W ten sposób można też chronić astry przed innymi schorzeniami grzybicznymi – na przykład szarą pleśnią.

Astry wieloletnie mogą przez kilka sezonów z rzędu padać ofiarą mszyc, co prowadzi czasem do więdnięcia roślin, a w efekcie do ich całkowitego obumierania. W pozbywaniu się mszyc (nie tylko z astrów, lecz także innych roślin ogrodowych) pomagają biedronki. Ta ekologiczna metoda walki może być wspierana lub uzupełniania opryskiem z roztworu szarego mydła.

Astry wieloletnie i nie tylko są także narażone na chorobę wirusową zwaną kędzierzawką astrów. Jest to schorzenie typowe dla tego gatunku. Niestety nie da się go w żaden sposób zwalczyć, dlatego chore rośliny trzeba po prostu usunąć i spalić – co ważne, nie wolno ich wyrzucać na kompost!

Astry i ich miejsce w ogrodzie

Dzięki dużej różnorodności odmian astry sprawdzają się w różnych miejscach w ogrodzie. Można je sadzić przede wszystkim bezpośrednio w gruncie, na rabatach. Niższe odmiany prezentują się też dobrze jako rośliny obwódkowe. Praktycznie każdy aster krzaczasty jest dobrym wyborem do donicy dopasowanej rozmiarem do samej rośliny. Może być ona ustawiona na balkonie czy tarasie.

Na który plan najlepiej nadają się astry? W ofercie naszego sklepu znajdziesz odmiany o różnych rozmiarach, w tym dorastające:

Taka różnorodność sprawia, że astry możesz zasadzić właściwie w każdym zakątku ogrodu. Wyglądają pięknie w towarzystwie takich roślin jak dalie, szałwia błyszcząca czy aksamitki.

Astry w donicach i pojemnikach

Aster krzaczasty jest znakomitym wyborem na roślinę do zasadzenia w pojemniku czy donicy. Z uwagi na niewielką – zależnie od odmiany – wysokość oraz krzaczasty pokrój prezentuje się dobrze w pojedynczych nasadzeniach. Jest wówczas prawdziwą ozdobą balkonu albo tarasu. Aster krzaczasty nie wymaga też skomplikowanej pielęgnacji, a jednocześnie może rosnąć przez wiele lat, o ile jest odpowiednio pielęgnowany w okresie zimowym.

Astry krzaczaste – najpiękniejsze odmiany

W naszym sklepie internetowym znajdziesz różne odmiany astrów. Sprawdź naszą ofertę, w której kryją się takie perełki jak:

Oprócz tego w naszym asortymencie znajduje się o wiele więcej roślin z rodziny astrowatych, które znakomicie nadają się do obsadzenia rabat jesiennych. Zapoznaj się z naszą ofertą i wybierz najpiękniejsze byliny do swojego ogrodu.