Zobacz TOP30 roślin września. To nowa kategoria, w której prezentujemy wyselekcjonowane rośliny z naszej oferty,
które akualnie prezentują się szczególnie dekoracyjnie. Są tuż przed kwitnieniem, bądź w jego trakcie. Kliknij i sprawdź szczegóły.

Tunbergie

Wyświetlono: 1 – 7 z 7 wyników

Tunbergia – urokliwa roślina idealna do ogrodu, na tarasy i balkony

Thunbergia to roślina z rodziny akantowatych, którą wyróżniają efektownie kwitnące pnącza. Długie, elastyczne pnącza dochodzące do ponad 2 metrów wysokości mają duże, sercowate, zielone liście. Roślina ma talerzowate kwiaty, wyrastające w kątach liści, składające się z pięciu płatków i charakterystycznego dla tunbergii czarnego środka. W zależności od odmiany kwiaty mogą przybierać białą, kremową, żółtą, pomarańczową lub czerwoną barwę, które ciekawie kontrastują z czarnym oczkiem w środku kwiatów.

Odpowiednie stanowisko do uprawy thunbergii

Tunbergia to roślina, która wyróżnia się niezwykle intensywnym wzrostem, dochodzącym nawet do 20 cm przyrostu w ciągu tygodnia – w efekcie może osiągać 2 do 3 metrów wysokości. Doskonale nadaje się do obsadzenia trejaży czy pergoli, stanowiąc ciekawą dekorację dla tarasów i balkonów. Dzięki wspinaniu się na przygotowane wcześniej podpory, tunbergia tworzy zwartą kolorową ścianę odgradzającą ogród od sąsiadów i ozdabia ażurowe formy znajdujące na tarasach i balkonach. Doskonale prezentuje się także w formie zwisającej z podwieszanych koszy lub wiszących doniczek. Posadzona na rabatach doskonale wygląda, płożąc się obficie, tworząc kolorowe dywany ogrodowe. Należy pamiętać o tym, że ta wyjątkowo dekoracyjna roślina charakteryzuje się pędami, które wzrastają w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, co jest pewną ciekawostką.

Dla prawidłowego i zdrowego wzrostu thunbergii powinniśmy dla nich wybierać stanowiska słoneczne bądź lekko zacienione i najlepiej osłonięte przed wiatrem. Takie miejsca sprzyjają bujnemu kwitnieniu i intensywnemu wybarwieniu kwiatów.

Jaką glebę i podlewanie preferują tunbergie?

Te wyjątkowo urokliwe pnącza powinniśmy sadzić w próchnicznej i luźnej glebie. Przy uprawie w doniczkach należy wybierać żyzną i przepuszczalną ziemię. Thunbergia jest niezmiernie wrażliwa na suszę, jak i zalanie – w związku z tym należy ją podlewać umiarkowanie i systematycznie, tak by gleba była ciągle lekko wilgotna oraz często kontrolować jej stan. W wypadku znacznego przesuszenia roślina szybko więdnie. Nie należy jej zraszać, ponieważ powoduje to rozwój chorób grzybowych. Uprawiana w niewłaściwych warunkach jest często atakowana przez przędziorki.

Nawożenie oraz rozmnażanie thunbergii – sadzonki czy nasiona?

Poza regularnym podlewaniem tunbergia potrzebuje regularnego nawożenia. W okresie wiosennym i letnim wykonujemy je raz na dwa tygodnie. Dobrze sprawdzają się preparaty przeznaczone do roślin kwitnących lub uniwersalne nawozy występujące w formie płynnej. Bez odpowiedniego nawożenia i podlewania roślina szybko zamiera.

Decydując się na uprawę thunbergii, trzeba pamiętać, że ma dosyć długą fazę rozwoju. Zakwita dopiero po trzech, czterech miesiącach, dlatego łatwiejszym sposobem jest wykorzystanie sadzonek thunbergii. W przypadku uprawy z nasion należy zacząć prace już w styczniu. Wtedy to nasiona wielkości ziaren pieprzu umieszczamy w skrzynkach na głębokości około 1 cm i ustawiamy w ciemności, w temperaturze 20–25 stopni do momentu kiełkowania, który następuje po mniej więcej 14 do 21 dniach.Należy pamiętać o utrzymywaniu stałej wilgotności podłoża. Po pojawieniu się pierwszych listków pojemniki z roślinami przestawiamy w chłodniejsze i oświetlone miejsce. Po 2 tygodniach, gdy pojawią się liście, pikujemy siewki do doniczek docelowych po 3 do 5 egzemplarzy. Podpory ustawiamy w formie namiotu, by pędy tunbergii mogły rozpocząć wspinanie. Zdecydowanie łatwiejsze i mniej pracochłonne jest wykorzystywanie zdrowych i mających uformowaną bryłę korzeniową sadzonek thunbergii.

Młoda thunbergia na początku rośnie w sposób krzaczasty i rozwija mnóstwo młodych pędów, dlatego trzeba uszczykiwać końcówki pędów, by zakłócić jej chaotyczny wzrost. 1 do 2 razy w tygodniu należy powtarzać te czynności, aż do połowy maja.

Jeżeli zdecydujemy się na posadzenie thunbergii w ogrodzie, w donicach umieszczonych na tarasie czy balkonie musimy przygotować dla niej odpowiednie podpory. Pędy będą się mocno trzymały wszystkiego, czego dotkną. Poza pergolami czy trejażami możemy wykorzystywać też napięte linki, paliki i tyczki ustawione w formie namiotu. Po obfitym wzroście i kwitnieniu tunbergia przybiera formę dużego żagla, dlatego tak ważne jest umieszczenie jej w zacisznym, osłoniętym miejscu, by nie doszło do jej zniszczenia.

Czy można przezimować thunbergie?

Wegetację tego dekoracyjnego pnącza kończą pierwsze przymrozki. W naszym klimacie nie jest ona rośliną mrozoodporną i traktuje się ją jako roślinę jednoroczną. Można spróbować zimowania thunbergii rosnącej w ogrodzie w pomieszczeniu ciemnym i nieprzemarzającym – jednak znaczną trudność stanowi wykopanie jej dużej bryły korzeniowej i umieszczenie jej w dużym pojemniku lub doniczce (bez uszkodzeń). Tunbergie rosnące w donicach możemy na czas zimy przenieść do widnego pomieszczenia o temperaturze do 10 stopni.

Ciekawe odmiany thunbergii do upiększenia ogrodów, tarasów i balkonów

W naszym sklepie internetowym oferujemy następujące odmiany tych dekoracyjnych i efektownych roślin: