Zrób zakupy za min. 150 zł, opłać zamówienie BLIKiem, szybkim przelewem lub przelewem na konto, a za wysyłkę kurierską zapłacisz jedynie 9,9 zł. Gwarantujemy najwyższą jakość sadzonek oraz szybką i bezpieczną wysyłkę. Nie czekaj, oferta ważna tylko do 8 października.

Słonecznice

Wyświetlono: 1 – 9 z 9 wyników

Słonecznice – stanowisko, uprawa i zimowanie

Słonecznica to bylina sukulentowa, która należy do rodziny goździkowatych. Bardzo często jest nazywana przypołudnikiem i jest wykorzystywana do obsadzenia ogródków skalnych. Ta niepozorna roślina charakteryzuje się pięknymi kwiatami, które zamykają się na noc, a także podczas pochmurnych dni, lecz pozostają otwarte podczas pięknej słonecznej pogody. Te wdzięczny rośliny znajdziesz w naszym sklepie internetowym.

Co jeszcze warto wiedzieć o słonecznicach?

To urokliwy sukulent pochodzący z rodziny pryszczyrnicowatych, naturalnie występujący w silnie nasłonecznionych i piaszczystych regionach Afryki Południowej oraz na Półwyspie Arabskim. Doskonale przyjął się w zdziczałej formie w wielu zakątkach świata, gdzie rozrasta się ekspansywnie. Ma mięsiste liście w kolorze zielonym lub szaro zielonym w kształcie eliptyczno-wałeczkowatym, które mają dużą zdolność do gromadzenia wody, stając się idealnymi magazynami tego składnika (niezbędnego dla rośliny). Słonecznice (Delosperma) pozwalają na zaobserwowanie niezwykle ciekawego zjawiska, jakim jest fotonastia tzn. wrażliwość reagowania na intensywność światła, powodującą zamykanie się i otwieranie pąków kwiatowych. Słonecznica nazywana jest rośliną diamentową, dzięki błyszczącym w świetle słonecznym liściom i pędom. Zawdzięcza to drobinkom cząstek wapnia. Jest to roślina miododajna.

Gdzie sadzić i jak uprawiać słonecznice?

Rośliny te doskonale czują się w słońcu, dlatego najlepszym miejscem na ich sadzenie będą niskie rabaty o dużym nasłonecznieniu, a także skalniaki. Rośliny te osiągają 20 cm wysokości, dlatego też szukając dla nich lokalizacji, powinno się wybierać miejsca, które nie będą przysłonięte innymi roślinami. Słonecznica nie jest zbyt wymagająca i jej uprawa nie należy do skomplikowanych. Bardzo dobrze toleruje przesuszenie podłoża, a do wzrostu potrzebuje przepuszczalnej gleby – najlepiej, jeśli byłaby zmieszana z piaskiem i odrobiną żwiru. Choć wykazuje wysoką odporność na suszę, to nie radzi sobie z nadmierną ilością wody. Z tego powodu w jej przypadku powinno się dbać o dobry drenaż podłoża. Słonecznica jest bardzo łatwa do rozmnożenia, ponieważ wytwarza sadzonki pędowe, które ławo się ukorzeniają.

Jak pielęgnować młode słonecznice?

W przypadku tych malowniczo prezentujących się roślin do ogrodu należy zadbać o specjalne warunki pielęgnacji nowo posadzonych i młodych okazów. Sadzonki pobrane z niewielkich fragmentów pędów po umieszczeniu w wodzie łatwo się ukorzeniają – po posadzeniu w doniczce przetrwają zimę, a na wiosnę umieszczamy je w gruncie. Wówczas podlewamy je nieco obficiej. Wystarczy zaobserwować liście i sprawdzić, czy są gładkie. Jeśli są pomarszczone, to oznacza, że wymagają podlania, ponieważ zaczynają już korzystać z własnych zasobów wody.

Zimowanie młodych słonecznic w ciągu 2–3 lat wymaga ściółkowania. Pozwala to na ochronę nie tylko przed ujemnymi temperaturami, ale także dużymi wahaniami temperatur w niedługim okresie np. silne mrozy szybko przechodzące w ocieplenie i roztopy.

Jakie wymagania mają słonecznice?

Te piękne rośliny są mrozoodporne i mogą przetrwać mrozy do -20 stopni Celsjusza. Do głównych wymagań należy zaliczyć stanowisko, które powinno być mocno nasłonecznione. Mogą być sadzone w okolicy murków, większych kamieni, a także na skalniakach, gdzie inne rośliny mogłyby sobie nie poradzić. Słonecznice nie wymagają ingerencji i dodatkowej pielęgnacji. Po przekwitnięciu należy jedynie usunąć uschnięte kwiaty, które będą wpływać na aspekt wizualny rośliny.

Uprawa słonecznic w donicach

Mimo tego, że są najczęściej wykorzystywane jako rośliny na skalniaki, doskonale prezentują się również w donicach, gdzie ich ukwiecone pędy swobodnie zwieszają się w dół, ciesząc oczy na tarasach i balkonach. Występują w wielu odmianach i kolorach, a jedną z wdzięczniejszych jest odmiana'Jewel od Desert Moon Stone' o kwiatach przypominających stokrotki.

Najodpowiedniejsze do uprawy słonecznic będą szerokie i płaskie donice lub pojemniki. Podłoże powinno być przepuszczalne, dlatego wybierzmy uniwersalną ziemię zmieszaną z piaskiem gruboziarnistym lub przykładowo mieszankę do kaktusów. Mimo że słonecznice są odporne na suszę, te posadzone w donicach trzeba nieco częściej nawadniać. Zimą podlewamy ją tylko 2 do 3 razy w miesiącu. Pleśń na ziemi w doniczce oznacza najczęściej brak drenażu na dnie. Pojawia się w trakcie chłodnych miesięcy.

Zimą należy zabezpieczyć donicęnp. styropianem, a roślinę przykryć agrowłókniną. Dobrym rozwiązaniem jest przeniesienie jej do jasnego pomieszczenia, gdzie panuje temperatura w okolicach 0 stopni. Należy pamiętać o podlewaniu słonecznicy.

Te urokliwe byliny w wielu przyciągających wzrok odmianach jak np. słonecznica Coopera 'Delmara Fuchsia' doskonale prezentują się w donicach w towarzystwie eszewerii, która ma liście w kształcie róży oraz kwiaty w ciekawych kolorach. To również sukulenty, żyjące w pełnej symbiozie ze słonecznicami. Te byliny o drobnych kolorowych kwiatach będą doskonałym dodatkiem do pełnych barw kompozycji na tarasach i balkonach.

Z czym warto łączyć słonecznice?

Słonecznice sprawdzą się doskonale w połączeniu z sukulentami, a także innymi roślinami skalnymi. Będą pięknie wyglądać w zestawieniu z niskimi trawami, a także rozchodnikami. Decydując się na uprawę tych roślin, warto wybrać dla nich reprezentacyjne miejsce, w którym staną się ciekawą ozdobą. Jeśli zastanawiasz się jakie odmiany słonecznicy znajdziesz w naszym sklepie, to kilka propozycji znajdziesz poniżej:


Słonecznice to wdzięczne rośliny, które zasługują na miejsce w każdym ogrodzie. Jeśli urzekł Cię wygląd tej rośliny, to nie czekaj i dokonaj zakupu sadzonek z naszego sklepu internetowego. Kupując w naszym sklepie, masz pewność, że rośliny są zdrowe i prawidłowo ukorzenione!