Jeżówki już dostępne! Kupuj duże i dorodne sadzonki z dostawą do domu. Wybieraj spośród wielu odmian. Zobacz aktualną ofertę. 
Aktualny termin realizacji zamówień wynosi do 3 dni roboczych

Rozplenice

Wyświetlono: 1 – 7 z 7 wyników

Rozplenica japońska – efektowna trawa ozdobna

Wśród miłośników ciekawych aranżacji ogrodowych coraz większą popularność zyskują trawy ozdobne. Ich pielęgnacja jest prosta, a efekty dekoracyjne pozwalają na tworzenie urokliwych kompozycji w przydomowych ogrodach. Doskonałym przykładem jest rozplenica, zwana piórkówką, należąca do rodziny wiechlinowatych. Niezwykle atrakcyjny pokrój fontannowy oraz wzniesione na pędach puszyste kwiatostany przypominają wyglądem miękkie piórka. Osiąga wysokość od 60 do 100 centymetrów. Występuje naturalnie na obszarze Azji i Australii.

Rozplenice – jakie stanowisko i podłoże wybrać na uprawę?

Zdecydowanie warto wybrać stanowiska nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Można też posadzić ją w delikatnie zacienionych miejscach – na całkowicie zacienionych mogą pojawić się problemy z pełny kwitnieniem. Narażona na ciągłe działanie promieni słonecznych rozplenica japońska będzie wymagała częstego podlewania, by nie dopuścić do dużego przesuszenia gleby.

Wspaniałe i efektowne kwitnienie rozplenic zapewni odpowiednio dobrane podłoże. Żyzna, próchnicza i przepuszczalna gleba pozwoli na zachowanie wilgotnego podłoża, takiego, które jednocześnie nie spowoduje przesadnego nasiąknięcia i zatrzymania wody. W tym przypadku, podobnie jak przy przelewaniu gleby, dochodzi do gnicia korzeni.

Podlewanie i nawożenie rozplenicy japońskiej

Ta bujna trawa ozdobna powinna być często podlewana – w zależności od warunków pogodowych, więcej przy wysokich temperaturach i okresach suszy, mniej podczas chłodniejszych i deszczowych dni.

Na prawidłowy wzrost rozplenic ma wpływ odpowiednie nawożenie, co jest szczególnie istotne, kiedy rośliny zostały posadzone w ubogiej ziemi (w tym przypadku konieczne jest comiesięczne nawożenie). Dobrze sprawdzi się nawóz długodziałający, obornik lub kompost. Przy nawożeniu ważne jest zachowanie umiaru, ponieważ ta trawa ozdobna przy nadmiarze składników odżywczych, zwłaszcza nawozów zawierających duże ilości azotu, reaguje znacznym przerostem liści i zatrzymaniem kwitnienia.

Rozplenica jest odporna na poważne choroby i działanie różnego rodzaju szkodników. Zdarza się jednak, że możemy zauważyć na jej źdźbłach mszyce, powodujące zmianę zabarwienia i słabszy wzrost rośliny – wtedy należy zastosować jedną z naturalnych metod, jak np. podlewanie naparem z pokrzywy, lub sięgnąć po odpowiednie środki chemiczne.

Pennisetum –jak sadzić i rozmnażać?

Rozpoczynając sadzenie rozplenic, należy pamiętać, że są to trawy szerokie. Aby zachować ich półkulisty kształt i w pełni uwypuklić ciekawy pokrój, pamiętajmy o zachowaniu sporych odstępów podczas sadzenia – około 50 do 80 cm, a przy niektórych odmianach będzie to nawet 1–1,5 metra. Sadzonki rozplenicy można sadzić w jednogatunkowych grupach, by stworzyć duże stanowisko wyróżniające się w ogrodzie. Te oryginalne trawy ozdobne znakomicie prezentują się także w donicach umieszczonych na tarasie lub balkonie.

Rozmnażanie rozplenicy japońskiej, tak jak i jej uprawa, jest proste. Najlepszy sposób to podział kępy przy użyciu szpadla lub przez wykopanie całej rośliny i podzielenie na mniejsze części. Wiosna to odpowiedni czas na rozmnażanie tych roślin, kiedy kłosy mają wysokość 4 do 5 cm.

Rozplenice – przycinanie i przygotowanie do zimy

Przycinanie ma na celu przygotowanie rośliny do nowego sezonu oraz zapewnienie prawidłowego wzrostu i kwitnienia. Wykonujemy je na początku marca, a jeśli utrzymują się niskie temperatury, możemy przeprowadzić je w kwietniu. Po usunięciu obumarłych pędów przy użyciu sekatora, w przypadku twardych pędów, przycinamy trawę do wysokości 10–15 cm nad ziemią. Cięcie zaczynamy od zewnętrznej strony kępy.

Rozplenice japońskie to rośliny wieloletnie, które cechuje mrozoodporność. Najlepiej zniosą zimę, kiedy zbierając ich pędy pod koniec jesieni, utworzymy snopek i przewiążemy sznurkiem jutowym. Sprawdza się to w rejonach, w których występują niskie lub ujemne temperatury, a także w wypadku młodych okazów. Warto też nasypać wokół kępy korę lub dodatkową warstwą ziemi, tworząc kopczyk.

W jakich miejscach najlepiej posadzić rozplenice i z jakimi roślinami je łączyć?

To jedne z najpiękniejszych traw ozdobnych. Doskonale prezentują się posadzone w miejscach, gdzie kwitnące wiosną rośliny tracą kwiaty i wyglądają mniej efektownie. Wówczas rozplenice zaczynają przyciągać uwagę swoimi puszystymi kwiatostanami. Znakomicie wyglądaj, tworząc szpalery w problematycznych miejscach w ogrodzie czy barwne plamy lub zwiewne kompozycje wśród geometrycznych form roślinnych.

Rozplenice japońskie wyglądają ciekawie w zestawieniu z takimi bylinami jak: szałwia, rozchodnik, rudbekia, kocimiętka czy jeżówka. Pięknie prezentują się pośród soczyście kwitnących wrzosów lub w połączeniu z grupami traw ozdobnych o różnych wysokościach, jak na przykład miskanty czy niskie seslery.

Wyjątkowe odmiany rozplenic

W naszym sklepie internetowym oferujemy ciekawe odmiany rozplenicy japońskiej, które zainteresują miłośników oryginalnych aranżacji ogrodowych.

  • Rozplenica japońska „Little Bunny” ­– najmniejsza z gatunku rozplenic, wysokość około 40–50 cm, ma wąskie zielone listki i kremowobiałe kwiatostany zmieniające barwę na brązową,
  • Rozplenica japońska „Red Head”­ – wysokość 60–100 cm, czerwone puszyste kwiatostany, przebarwiające się z czasem na czarny kolor,
  •  Rozplenica japońska „Hameln” – zwarta budowa, wysokość około 70–100 cm, z której wyrastają wyższe kwiatostany o barwie białej, przechodzącej w delikatny róż, aż do koloru szarobrunatnego, liście jesienią zmieniają barwę z zielonej na pomarańczową,
  • Rozplenica japońska „Hameln Gold” ­– wysokość do 60 cm, oryginalne złote liście z obfitymi różowymi kwiatostanami, odmiana najwcześniej zakwitająca,
  • Rozplenica japońska „Black Beauty”­ ­– wysokość do 100–120 cm, kaskadowy pokrój, wąskie jasnozielone liści oraz prawie czarne kwiatostany.

Zapraszamy do zakupu tych ciekawych i dekoracyjnych roślin.